Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?

Bal arıların çiçeklerin nektarlarından bazı bitkilerin salgılarının elde ettiği tatlı bir sıvı bunu kovana getiriyorlar. Petek gözlerinin içerisine dolduruyorlar, kanatlarını çırparak içindeki suyu ne uzaklaştırıyor ve bal olgunlaşıyor. Bizim bildiğimiz o tatlı sıvıya dönüşüyor doğadaki en tatlı gıdadır.

Bal ve meyvelerden başka doğadaki tek doğal tatlıdır. Aslında tatlılığı tabiki bu miktarlardan, bitkilerin emektarlarından gelen karbonhidratlardan kaynaklanıyor. Laboratuar testleri ve analizlerin yanıtlamak üzere yapılan sahtekarlıklar var.

Dolayısıyla artık balın doğal doğru üretildiğinden emin olmak için kovandan sofraya bütün sürecin izlenmesi ve takip edilmesi lazım. Peki doğal balı nasıl anlayabiliriz, ısıtarak ya da suya karıştırarak anlaşılabilir mi? Balın tadından, kokusundan, renginden, dokusundan ya da balı dökerek, yakarak koklayarak ya da suyun içine bir şeylerin içine karıştırıp çalkalayarak doğal olup olmadığını anlamak mümkün değil. O kadar basit olsaydı zaten ne laboratuvarlara ne de testlere gerek olmazdı.

Antibakteriyel gücüde arttırıyor. Yeni Zelanda da yetiştirilen manuka balı oldukça yüksek besin değerlerine sahip. Ama araştırılmış ki Türkiye’de yetiştirilen ham bal ondan çok daha fazla besin değerine sahip. Kendi ülkemizin balların antibakteriyel, antifungal etkileri ne baktık ve bunları dünyada anti bakteriyel gücü ile satılan yani o iddia ile satılan diğer bal çeşitleri ile karşılaştırdık.

Dünyanın diğer ülkelerindeki ve en fazla da bu yeni zamanda da satılan manuka balı var çok güçlü bir antibakteriyel bal diye satılıyor. Bizim ülkemizin çam balı ve kestane balı bu markanın en güçlü antibakteriyel balından daha fazla antibakteriyel aktivite gösteriyor. Çalışmada ortaya çıktı. Dolayısıyla ben diğeri yeteri kadar bilinmiyor. Ülkemizin, anadolu’nun balların diye düşünüyorum. Balın içeriğinin korunması, öksürük giderici etkisini artırıyor, sağlığımıza da katkı sağlıyor. Faydaları saymakla bitmiyor, sevgili izleyiciler sağlığımıza etkileri arasında.

Kanser tedavisinden tutunda öksürüğün tedavisi ne kadar uzanıyor? Enflamasyonu, acıyı ve ağrıyı azaltıcı bir etki yaratıyor. Bal yumuşatıcı bir etki yaratıyor, bundan biliriz zaten hatta anne annelerimiz, annelerimiz azıcık öksürünce azıcık hasta olunca bize bir bitki çayı ılıkken çok sıcak, kendi içerisine biraz ham bal koyup getirirlerdi.

Annelerimize gece yatmadan önce sütün içerisine bir kaşık ham bal koyup verirlerdi bunlar zaten geleneksel olarak kullanılan ve bilinen yöntemler göğsü yumuşatması, öksürükleri hafifletmesi, balda da fenolik floyd bileşenler var. Yani çiçeklerden gelen antioksidan maddeler var.

Dolayısıyla bu maddelerden dolayı bilimsel çalışmalarda çeşitli kanser türlerinin tedavisinde doktorların balı da kullandığını görüyoruz. Balın besin değeri hangi bitkilerden, hangi ağaçlardan elde edildiğine göre değişkenlik gösterebilir. Bu enzimleri mesela invert azizim çok değerlidir ve bal aşırı sıkıldığında en çabuk yıkılan enzimdir. Katalaz glukoz oksidaz yinede hastası çok değerli enzimleri vardır.

Ayrıca fenolik flavonoid maddeler, antioksidan maddeler bulunur. Balda ve yine vitaminler, mineraller bulunur. Hangi vitaminler b grubu vitaminler, b 1, b 2, b 3, b 6 vitamini, keza, c vitamini ve bunların yanı sıra kalsiyum, magnezyum, çinko, demir gibi değerli mineraller bulunur. Doğru üretilen balın düzgün bir şekilde tüketiciye ulaşması için doğru bir şekilde paketlenmesi gerekiyor.

gercek bal nasil anlasilir 150x150 Sahte Bal Nasıl Anlaşılır?Balın ısıl işleme tabi tutulması söz konusu. Şimdi bal biliyorsunuz elde edildiği kaynağa göre kiminde açık renkli, kiminde koyu renkli olabiliyor? Mesela narenciye balı deriz, narenciye portakal çiçeklerinin balı çok çabuk kristalleşir katılaşır donar ama mesela kestane, balı çam, balı gibi ballar ımızda renkleri koyu renklidir ve daha geç donar katılaşır.

Halk arasında bal şeker lendi denir, dondu denir, katılaştı, kristal leşti denir ama bunların hepsi aslında balın sıvı halden katı hale geçmesini tanımlar.

Bu elimdeki mesela bal katılaşmış donmuş tuval den katayla geçmiş bu son derece normal bir durum doğal bal kovandan elde edildikten kimisi çok kısa bir süre sonra kimisi de birkaç ay sonra özellikle kış aylarında bu şekilde donar koyu renkli ballar daha geçti.

Onlar daha geç kristalleşir yani ama açık renkli ballar daha çabuk kristalleşir. Bu son derece normal. bir durum elimde çiçek balları var. Hisse ham bal bir tanesi Doğu Anadolu Bingöl bölgesinde yeri Hakkari bölgesi.

Renkleri ve hatta kristalleşme seviyeleri bile Hakkari Bolu’da tam kristalleşmiş ama başlamış Bingöl balını daha çabuk kristalleşmiş. Yakın bölgeler olmasına rağmen renkleride kokuları da tatları da farklı. Neden bu fark nereden ileri geliyor? Çünkü her bölgenin ülkemizdeki her bölgenin kendine has bir florası var. Bitki florası var ve ülkemizde ağırlıklı olarak bu yayla balları Karadeniz bölgesinde Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu da yetişiyor.

Ağırlıklı olarak ve bu bölgelerin hepsinden elde ettiğimiz zaman her farklı yaylanın balı farklı özellikler gösteriyor. Farklı fenolik flavonoidler içeriyor. Farklı amino asitler içeriyor. Farklı enzim seviyeleri içeriyor. Dolayısıyla bu farklılık da aslında besin değerinde bir farklılık getiriyor.

Ama hepsi faydalı. Hepsi çok faydalı. Yeter ki doğal olsun, doğru üretilmiş olsun ve tüketiciye ulaşana kadar da o kovandan geldiği besin değeri korunmuş olsun. Yani ham bal olsun mutlaka beslenmenize her gün 12 tatlı kaşığı çam balı ekliyorsanız. Çiçek balı da ekleyin diyorum tercihinde yayla balı tercih edebilirsiniz.

Tekrar görüşelim de kendinize iyi bakın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

8 + 1 =