Genetik Bilim İle Sma Hastalığı Tespiti

Sevgili okurlarım sağlık haberleriyle bugünde yine karşınızdayım, son dönemde oldukça gündemde olan sma kas hastalığı aslında hamilelikten önce genetik testler ve taramalar sayesinde tespit edilebiliyor. Sonrasında tüp bebek yöntemiyle önüne tamamen geçilebiliyor. Bu ailelerin bir sonraki çocuk planlaması yaptığında mutlaka bir genetik danışmanlık alarak sağlıklı çocuk sahibi olabilmelerini sağlayabiliyoruz. Tüp bebek yöntemiyle bu sebeplede bu hastaların mutlaka bir genetik danışma alarak bize yönlendirilmeleri çok önemli.

Peki ailenin tedavi süreci nasıl başlıyor?

Ailenin diyelim ki böyle bir rahatsızlığı olan çocuğu var. Bu durumda biz mutlaka aileye, genetik hocamıza yönlendiriyoruz. Genetik bilimiyle uğraşan hocamıza ve hocamız mutlaka onu ücretsiz bir genetik danışma veriyor bir soyağacı çıkarılıyor, bütün her şeyi araştırıyor. Daha sonra onlardan gerekli genetik testler yapılıyor. Aslında hangi genetik doku, hangi hastalığı var? O bulunarak daha sonra biz beraberce artık tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz şeklinde bize hocamız bilgi veriyor.

Daha sonra biz tedavisine başlıyoruz. Embirio oluşturuyoruz. Embriyolardan biyopsi alarak onları dolduruyoruz. Emriyolarımızı daha sonra biyopsiler ile genetik incelemeye gönderiyoruz ve bize bir analiz raporu geliyor diyor ki, şu embriyolar bu genetik açıdan sağlamdır. Bunları anneye rahatlıkla transfer edebilirsiniz diyor ve biz de sonrasında o embriyoları gönül rahatlığıyla anneye transfer ediyoruz ve sağlıklı bebek sahibi olabiliyorlar.

Bu yöntemin başarı oranı da oldukça yüksek. Bu yüzde yüze yakını yöntem.
genetik bilim ile sma hastaligi tespiti 150x150 Genetik Bilim İle Sma Hastalığı Tespiti

Biz genetik olarak tanıyı koyduk artık ve o geni tanıyoruz. O beni arıyoruz ve o geni buluyoruz. O geni sahip olan embriyo imha ediyoruz. O gene sahip olmanın en büyük transfer ediyoruz. Doçent doktor meryem kürek eken, eşlerin önceden genetik tarama yaptırmasını öneriyor. Eğer hasta bir çocuğu varsa bu kişilerin bu hastalarımız lütfen bir başka bir çocuk sahibi olmadan önce mutlaka ve mutlaka bir bizlere ya da genetik uzmanlarına başvurarak genetik danışma almaları gerekiyor bu kesin.

Yorum Yaz

− 8 = 2