Fonksiyonel Burun Estetiği Nedir?

Merhaba, bugün size burun estetiği ve fonksiyonel burun cerrahisinden bahsetmek istiyorum. Fonksiyonel ve estetik burun cerrahisi son zamanlarda çok popüler cerrahiler. Bunların nedenlerinden bir tanesi hastanın hem nefes alan sağlıklı bir buruna sahip olması, hem de estetik açıdan aynaya baktığında kendini iyi hissedebilmesi. Bu 2 cerrahi türü birbiriyle kombine olarak yapılabilmekte.

Burun estetiği nedenleri genellikle burun ucu düşüklüğü, burun kemeri, burun genişliği, burun kökü problemlerinden kaynaklanırken, fonksiyonel estetik cerrahilerde burun içi değerlendirmesi çok önemli bir yere sahip fonksiyonel cerrahilerde ise burun içindeki septum kıkırdağındaki eğrilikler, aynı zamanda burun eti problemleri genellikle ön planda olmaktadır.

Ameliyat öncesi süreçte hastaya ilk muayene ettiğimizde genellikle öncelikle hastanın burun iç yapısını değerlendiriyoruz. Daha sonrasında ise estetik açıdan 2 boyutlu ya da 3 boyutlu simülasyonlar yaparak hastanın bu ameliyattan beklentisini aynı zamanda da hastanın yüzüne uygun burun yapısını tespit ediyoruz.
Daha sonra bu elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda cerrahisini planlıyoruz.

liyati 150x150 Fonksiyonel Burun Estetiği Nedir?Burun estetiği ameliyatı öncesinde gelen esas altında olmasından kaynaklı olarak öncelikle annesi tetkikleri yapılması gerekiyor. Şu anki süreçte aynı zamanda koyu testleri yapılmakta. Ameliyat süresi ise yaklaşık olarak 2 buçuk 3 saat sürmektedir. Revizyon cerrahi lerde ise bu süre bir miktar daha uzayabilmektedir. Ameliyat gecesi hasta genellikle hastanede kalır. Ertesi gün sabah taburcu olur. Tampon çekilmesi ilk bir hafta olurken, altın kaldırılması ise yaklaşık 10 uncu günde olur.

Hasta 10 günlük süreçten sonra normal yaşantısına devam edebilir. Ameliyat sonrasında genellikle ilk 3 gün konforsuz süreçtir. Bunun nedeni ise yeni nesil cihazlara rağmen hastanın yine de minimal de olsa şişli’nin ve morluğunu olmasıdır. Ince derili hastalarda iyileşme süreci 6 ay kadar sürerken, kalın derili hastalarda ise bu süreç bir buçuk yıla kadar uzamaktadır. Bu sürecin sonunda hasta aynaya baktığında kendini güzel hissettiği bir burna sahip olur hemde sağlıklı nefes alabilir.

Yorum Yaz

− 1 = 2