Fibromiyalji Kas Romatizması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Merhabalar sabah uyanıyorum, halsiz hissediyorum, uykumu alamıyorum. Gün boyunca vücudumda ağrılar var diyorsanız sizin probleminiz fibromiyalji olabilir. Fibromiyalji biz hastalık şöyle birşey böyle ölüyorum, bitiyorum yorgunum hayattan zevk almıyorum. Sabahleyin kalkmak istemiyorum, akşam yatmak istemiyorum, işe gitmek istemiyorum her yanım ağrıyor ne zararı var diyoruz bizim ilk sorumuz budur, ayağımdan başlıyor parmak ucundan yukarı doğru çıkıyor.

Kafamda bir tur atıyor. Tek ayağımdan çıkıyor. Mesela böyle tarifler bile olabiliyor. Bu ne demek? Bütün vücudum ağrıyor demek. Bu ağrının biz araştırdığımız zaman böyle bir romatizma bakıyoruz, romatizma çıkmıyor, travma düşme, çarpma herhangi bir şey yok işte kırık yok, çıkık yok vs başka önemli bir hastalık bulamıyoruz ama hastanın ağrısı var sonuçta gerçek bir ağrı bu yani bu psikolojik bir ağrı değil, çağımızın hastalığı olan fibromiyaljinin birçok semptomu var özellikle omuz ve sırt bölgesindeki kasılmalarla kendini belli ediyor.

Unutkanlık oluyor. Efendim işte huzursuz bacak falan deniyor mesela duymuşuzdur, kabızlık atakları oluyor, adet sancıları oluyor, baş ağrıları oluyor. Bakın ne kadar aslında çok geniş kapsamlı semptomlar. Bunların hepsi aslında fibromiyaljinin kendisine bağlı ya da onunla ilişkili problemler diye düşünüyoruz. Fibromiyaljinin en önemli sebeplerinden biri stres ve psikolojik sorunlar.

Stresle mücadele, etmedeki yetersizlik stresten bir insanın uzak durması mümkün değil.

Stres olmazsa insanın başarılı olması mümkün değil ama bunun dozu çok önemli. O yüzden biz hastalara yaklaşırken bakıyoruz. Eğer psikolojik problemler ön planda olsa biraz da o taraftan yaklaşmaya çalışıyoruz. Bazı hastalarımızda bu o kadar da ön planda olmaya biliyor. O zaman onlara yönelik mekanik problemler daha çok kas optimizasyonu diyoruz.

Kasın kanlanmasını, canlanmasını artıran başka yöntemlere doğru gidiyoruz. Fibromiyalji tek bir grup hastalık değil aslında böyle bir sürü grup hastalığı böyle bir sepet gibi düşünebiliriz, çünkü her projede birbirinin aynı değil. Fibromiyaljinin en büyük nedenlerinden biri stres ama beslenme de bir o kadar önemli. Karbonhidrattan mutlaka uzak durmamız gerekir. Özellikle rafine karbonhidratlar, çünkü vücutta inflamasyon dediğimiz bizim yankıyı arttırıcı etkileri var.

Rafine şekerlerin özellikle kızartmalar trans yağ asitleri artırıyor. Ayçiçek yağı kızartma olarak kullanımı bunları azaltmamız lazım. Peki ne yapmamız lazım? Özellikle zeytinyağı mesela ama bu sızma zeytinyağı olacak ve özellikle mevsim sebzeleri meyveleri kullanacağız ve d vitamininden zengin beslenmemiz şart. D vitamini o kadar önemli ki pek çok çalışma var aslında sadece d vitamini insanları yükselttiği zaman fibromiyalji bulguları ortadan kalkabiliyor.

Son dönemde bu kolojenler gündeme geldi. Fibromiyalji ve kas ağrılarında eklem ağrıları da kullanılan tipinde gelincik balığı gibi böyle özel balıklardan elde edilen özel işlemlerden geçirerek kesilerek parçalara peptit zincirleri haline getiriliyor ve bu şekilde eğer onu takviye olarak alırsak o ağrılarınızı azaltıcı yönde inflamasyon azaltıcı yönde etkileri var. Magnezyum özellikle çok önemli teşhiste aslında zor bir hastalık değil.

kas romatizmasi nedir 150x150 Fibromiyalji Kas Romatizması Nedir? Belirtileri ve Tedavisiİnsanlar doktor, doktor geziyor maalesef. Dolayısıyla ne gibi belirtiler olursa bir fizik tedavi uzmanına başvurmalı. Hastaların teşhisi çok zor. Gerçekten bir çok şey anlattım böyle bir sürü klinik anlattım. Bu pek çok farklı şeye bağlı olabilir. Böbrek problemlerinden tutun akciğer problemlerinde beyindeki problemlere varıncaya kadar fibromiyalji biz şunu yapıyoruz, diğer problemlerin olmadığını göstermeye çalışıyoruz.

Bu da yok atıyoruz ki bu da yok atıyoruz, kendine bu değil, bu da değil bir kontrol ediyoruz, kan tahlili istiyoruz, muayene istiyoruz, filmler tetkikler. Hadi diyoruz ki, tamam, bunların hiçbiri değilse o zaman bu kliniğin nedeni fibromiyalji diyoruz.

O yüzden de hastaların doktor, doktor gezmesi, hızlı tanı konulmaması nedeni bu aslında, hasta tedavi olurken kendini motive etmeli, psikolojik açıdanda sağlığını korumalı, fibromiyaljinin tedavisi aslında birinci basamak hastanın kendi sağlığını kontrol altına almasına dikkat çekiyorum. Bak, şunları şunları şunları dikkat edin, mesela işte günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapmanız lazım. Şimdi pandemi ortamı tamam maske takacağız. Kalabalığa girmeden havanın güzel olduğu günlerde, değilse evin içinde mutlaka o devri daimi kan dolaşımını hızlandırmamız lazım. Kaslara giden kanı artırmamız lazım ki, o bölgede ağrıyı azaltabilelim. Bir kere hareketliliğini artırmamız şart. Fiziksel aktivite artışı, ikincisi o bölgesel ağrılara yönelik bir takım bazı yöntemler var. Lokal sıcak soğuk uygulamalar, çamur uygulamaları falan yapıyoruz. Mesela böyle kaplıca çamurların ıslatıp sıcak kompresler şeklinde ağrılı bölgelere yapabiliyoruz.

Bu hastalarda bazı ilaçlar kullanabiliyoruz. Mesela uykusunu rahatlatacak birazcık psikolojik şeyini rahatlatacak, bazen relaxasyon teknikleri dediğimiz hastalara öğretiyoruz. Kendini gevşetmesini, kaslarını gevşetmesi hafif böyle bir karanlık fazla gürültü olmayan bir odada böyle güzel düşüncelerle, böyle nefes tekniklerini kullanarak kendi vücudu gevşetmek, kasları mesela bunlar çok zor değil.

Diyelim ki ağrı var. Tamam ağrı ile mücadele edeceğim. Ağrıyı yenmek için her türlü tedavi yapacağım gereken şeyleri doktorun önerdiklerini ama.

Onun ötesinde de odaya odaklanmıştım artık odamdan ağrıyı sızlanmayı, yorgunluğu, bitkinliği kötü düşünceleri bir şekilde odamdan uzaklaştırmak lazım ki tedavi daha başarılı olsun. Yoksa dünyanın en iyi tedavisi yapsanız bile ne yazık ki hani bu şeyi noktayı atladığınız zaman çok başarılı bir tedavi olmuyor fibromiyalji daha çok kadınlarda görülüyor ama erkeklerde olduğu zaman hem tedavisi daha zor hem de hastalık daha şiddetli oluyor.

En çok orta yaşlarda rastlıyoruz ama genellikle işinden çok memnun olmayan okulunu çok sevmeyen öğrenciler, hani böyle dediğim gibi stresle mücadelede zorlanan kişilerde daha fazla görüyoruz. Ama her yaşta olabilir. Fibromiyalji erkeklerde olursa çok şiddetli oluyor.

Yani kadında gördüğümüzden daha şiddetli oluyor ve tedaviye daha zor yanıt veriyorlar. Hani? O yüzden şunu demeyelim, bu sadece kadınların hastalığı gibi bir şey değil, erkekler de rahatlıkla bundan etkilenebilir.

Eğer soru ve görüşlerinizi bize iletmek isterseniz, aşağıdan yorum gönderebilirsiniz. Tekrar görüşelim kendinize iyi bakın, sağlıklı kalın.

Yorum Yaz

7 + 2 =