Epilepsi Hastalığı Ve Tedavisi

Merhaba dostlar sağlık portu, sağlık haberleri ile bugün de yine karşınızda bugün size epilepsi rahatsızlığından bahsedeceğiz. Kişiye ve türüne göre değişen tedavi yöntemleri sayesinde aslında epilepsi nöbetleri kontrol altına alınabiliyor.

Hastalık, bu da bir beyin hastalığı uzun yıllar devam edebilecek. Her yaşta görülebilecek ama çok fazla çeşit nöbetleri var ve tabii ki çok fazla çeşidi pastalı var. O nedenle herkesin hastalığını kendisi için yorumlamak lazım. Diğer adıyla sara hastalığı bu hastalıkta kişi kısa ya da uzun nöbetler geçiriyor. Epilepsi nöbeti sırasında hastaya zarar gelmemesi için kişi korumaya alınmalı.

Önlemek için elimizden geleni yapmalıyız.
Onu güvenli bir yere yaptırmalıyız. Ağzını dişlerini sıkmadan önce boğazına kaçmayacak sertlikte ama yeterince zarar vermeyecek yumuşak bir tahta kaşık ucu olabilir, bir havlunun ucu olabilir. Dişlerin arasına yerleştirmek ama parmak yerleştirmiyoruz. Tabi kolunu bacağını çekiştirmek, nöbeti durdurmaya gayret etmek dili çıkaracağım diye çenesini açmaya çalışmak ciddi zararlara yol açıyor.

Durumuna ve çeşidine göre tedavi ediliyor.

epilepsi hastaligi ve tedavisi 150x150 Epilepsi Hastalığı Ve Tedavisi

Eğer ilaçlar fayda sağlamazsa o zaman tedaviye dirençli diyoruz ve tedaviye direnç olduğu zaman ilaç ve tedaviye cerrahi seçenek her zaman söz konusu. Ülkemizde de başarıyla uygulanıyor.

Bu hastalık özellikle sosyal hayatını nasıl etkiliyor?

Hastalığıyla mücadele etmeye başlayınca bir ay, okul, eğitim, sosyal hayat, iş hayatı her şey bir anda altüst oluyor. Hastalıkla barışık yaşamaya, hayatımıza sağlıklı devam etmeye, üretmeye, mutlu olmaya gayret etmemiz gerekiyor. Biz de korkmuyoruz.

Epilepsiyle büyük çoğunlukla başa çıkabiliyoruz. Nöbetsiz yaşamasını sağlayabiliyoruz insanlarımızın.

Yorum Yaz

26 − 16 =