Elektronik Sigara Masum Mu?

Elektronik sigara son zamanlarda giderek artan bir tüketim hızı ile karşımıza çıkmakta. 2016 ya kadar da hiçbir yönetmeliğe bağlı olmadan satılan bir sigara türü normal sigaradaki içeriğin iyice kimyasal formülü ile edilmiş halinin 0 dan ııs dan geçirilerek bir elektronik alet aracıyla akciğerlerimize solunması şimdi çeşitli iddialarla işte tütün değil işte sudan geçiyor.

Su filtre ediyor vs. Hiç biri bilimsel olarak kanıtlanmış değil, normal sigara kadar ve hatta daha tehlikeli. Çünkü bir elektronik sigara içen insanlar yanında normal sigara içmeye devam ediyorlar. Bu bilimsel olarak yüzde 58 kadar bir grup normal sigaraya devam ediyor. Aldıkları kimyasallar iki katına çıkıyor ikisi içinde aynı kanserojenler yani nikotinden katrandan vazgeçtim.

Aynı kanser hücreleri olduğu gibi her sigara markası da kendi tadını aromasını yaratmak için belli soslar koyduğu için tatlandırıcılar, boyalar vs gibi tamamen kimyasal soğutan bir sistem gençler arasında çok yaygın kullanımı ve bu nedenle 2016 da bir yönetmelik devreye soktu ve uluslararası akciğer hastalıkları dernekleri ile paylaştı bunu e elektronik sigara dükkanının bu kadar rahat açılabilmesi vs. Giderek sınırlamaya satışını sınırlanmasına çalışmaya karar verildi.
%name Elektronik Sigara Masum Mu?

Sigara kadar dediğim gibi sigaradan daha tehlikeli olabilecek şey. Çünkü bazı ortaya çıkardı içinde formaldehit denen bir madde var. Mesela bunun akciğerde bir mısır patlağı akciğeri denen bir hastalığa yol açtığı saptandı. Bugün biz tedavisini bilmiyoruz. Ne yapıyor koah’ın biliyoruz üç aşağı beş yukarı ama bu yeni hastalıklarla daha baş etmeyi de bilmiyoruz. Bunlar tamamen elektronik sigaraya bağlı gelişen hastalıklar ve çok hızlı ilerleyen hastalıklar. Belki 20 sene sonra elektronik sigara ortadan kalkacak biz rahatlayacağız ve bu hastalıkları tedavi etmeyi öğreneceğiz ama şu anda deneme yanılma yöntemi değil.

Yorum Yaz

74 − 70 =