Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir?

Pandemi dönemi hariç tutulduğunda tüm dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm nedenleri, dolaşım sistemi hastalıkları oluşturuyor. 2019 türkiye ölüm istatistiklerine baktığımızda tüm ölümlerin yüzde 37 sinin dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı olduğunu görüyoruz, ikinci sırada yüzde 18 le kansere bağlı ölümlerin üçüncü sırada, yüzde 13 ile solunum sistemine bağlı ölümlerin oluşturduğunu görüyoruz ve dolaşım sistemi hastalıkları açık ara önde bulunuyor.

Maalesef ikinci sıradaki kanser üçüncü sıradaki son sistem hastalıktan toplamından daha fazla kişi dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı kaybediliyor. Ülkemizde bu dolaşım sistemi hastalıklarında at kılına baktığımızda yüzde kırkını koroner arter hastalıklarına bağlı olduğunu biliyoruz. Ve yine biliyoruz ki koroner arter hastalığı risk faktörleri, hipertansiyon, sigara içmek, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, obezite, hareketsizlik gibi risk faktörlerini düzelttiği mizde toplum düzeyinde kalp damar hastalıklarını önemli oranda azaltılabileceğimizi ve önlenebilir hastalığı olduğunda biliyoruz.

dolasim sistemi hastaliklari 150x150 Dolaşım Sistemi Hastalıkları Nelerdir? Kalp krizi kalbi besleyen koroner arterlerdeki mevcut olan plaklardan birini yırtılması sonrası üzerine pıhtı oturması da damarda tam tıkanma meydana gelmesi ve o damarın beslediği bölgede kalp kasının ölmesi ile giden bir hastalık klinikte bize en sık göğüs ağrısıyla baş vuruyor.

Hastalar göğüsün ortasında alt çene ile mide bölgesi arasında herhangi bir yerde olabilen özellikle iman tahtası dediğimiz bölgenin altında sıkıştırdı. Ezici, yanıcı ağırlık koymuş gibi çocuk oturuyor gibi diye hastaların tarifleri bol terleme, bulantı, kusma ve ölüm korkusunun eşlik edebildiği ağrı en sık sol omuza sol kolun iç yüzüne doğru yayılıyor ama alt çene ile mide arasında herhangi bir bölgede olabilir, sırtta da olabilir, sağ kola da yayılabilir.

Bazen sadece mide bölgesinde lokalize olur. Mide şikayetleriyle gastrit ve ülser krizleri ile karışabilir. Bazen de alt çenede olup diş ağrısıyla karışabilir. Dolayısıyla bu hastaların alt çene ile mide bölgesi arasındaki bütün ağrılarda ayırıcı tanıda mutlaka kalp krizinde düşünmek gerekli.

Yorum Yaz

5 + 3 =