Dizde Kireçlenme Tedavisinde PRP ve Kök Hücre Yöntemi

Sizlere prp ve kök hücre teknikleri ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Öncelikle kireçlenme dediğimiz olayı göstermek istiyorum. bir dilek debilde normal olarak kemik biter ve üzerine kıkırdak kaplar. Normalde bu kıkırdağın bembeyaz, pürüzsüz ve kaygan olması lazım. Birinci evrede bembeyaz, pürüzsüz ve kaygan dır. Fakat basıldığında artık kıkırdak yumuşamış tır, ikinci evrede şu tarzda küçük küçük dökülmeler başlar. Üçüncü evrede yer yer kemikler görünmeye başlar ve dördüncü evrede de kıkırdaklar tamamen dökülüp kemik tamamen ortaya çıkar.

diz kireclenmesinde prp ve kok hucre tedavisi 150x150 Dizde Kireçlenme Tedavisinde PRP ve Kök Hücre Yöntemi Öncelikle prp dediğimiz tamirci ücretten bahsetmek istiyorum. Hepimizin kanında ciddi oranda tamir kapasitesine sahip olan hücreler vardır. Burada hastanın kanını alıyoruz. Laboratuvar bize bu tamircileri ayrıştırıyor, bize veriyor. bir enjektöre çekin ve biz bunları eklem içine enjekte ediyoruz. Fakat tamirci hücreler adı üstünde tamir etmek için kötü de olsa bir hücre ister hücre yoksa şuradaki dördüncü evre veya şuradaki üçüncü evre gibi tamir edecek bir hücre bulamadığı için herhangi bir işe yaramaz. Yani tamirci hücreler birinci evre yani yumuşama evresi ile ikinci evre dökülmenin başladığı evrede çok kullanışlı yöntemlerdir.

Fakat üçüncü veya dördüncü evrede hiçbir efekti vitesi olmayan yöntemdir. İşte burada kök hücre dediğimiz yöntem ortaya görüyorum. Kök hücre vücudumuzda kemik iliğinde ve karın yanında özellikle bol miktarda bulunmaktadır.

Hastanın karın yağından yaklaşık bir avuç kadar bir yağ alıyoruz. Özel bir ekipman ve set gelip ekip gelip kenarda bizim aldığımız bu yağı özel bir sistemden geçirdikten sonra içindeki kök hücreleri ayrıştırıp bize bir enjektör içinde bunu vermekte ve biz de bunu ekleme enjekte etmekteyiz. Kök hücre hemen gider, buradaki boşlukları oturur ve temel hücre olduğu için yanındaki dokuyu taklit ederek buradaki boşlukta tamamı ile hastanın kendisine ait bir kıkırdak doku oluşturur.Sizlere prp ve kök hücre tedavileri arasındaki farklar hakkında bilgiler verdim.

Yorum Yaz

4 + 6 =