Diz Kireçlenmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Türkiye’de ileri yaşta özellikle her 4 kişiden birinde görülebiliyor ve bunun sebebi de kireçlenme oluyor. Üstelik kadınlarda daha çok görülüyor. Kadınlarda daha sık erkeklere göre 2 kat daha sık olduğunu biliyoruz. Bunun çeşitli nedenleri var işte hormonal nedenleri olduğu düşünülüyor.

Menopoz sonrasında östrojen dengesinin bozulması tabi kıkırdak kaybını hızlandırıyor. Eklemin yapısı bozuluyor bir kolejin var bunun tipine dönüşmesi normal cildi olan yerine geçmeye başlıyor işte orada kemik dokuda çeşitli sıkıntılar oluşmaya başlıyor.

Kayıplar, kıkırdak kayıpları ve en sonunda artık tam eklem füzyon dediğimiz eklemin tam olarak kapanması durumunda oluşabiliyor hareket kabiliyeti kısıtlanıyor.

Hastalarımız şöyle tarif eder, o ilk harekette zorlandıklarını söylerler. Yani eklemin ilk hareketinde bir takılma hissi kilitlenme hissi olduğunu söylerler. Hatta şey derler yani yataktan kalkarken çok zorlanıyorum.

O hareketten sonra biraz rahatlıyorum 1-2 dakika sonra 05-10 dakika sonra rahatladığını söyler. Zaman zaman basınç artıkça işte özellikle merdiven çıkma gibi işte ya veya yokuş inip çıkma gibi aktivitelerde daha fazla güç oluştuğu için diz ekleminde ağrı da burada artar.

Gün içinde işte kilitlenme olabilir. Tabi birçok aktivitesinde sınırlar hastanın sportif aktiviteleri artık yapamaz hale gelir. Hani işte koşu gibi mesela bir aktivitede çok zorlanır hastamız.

Ama kıkırdak doku orada kendisini yeniliyor. Yenilenme çünkü hücrelerde hala bizim kök hücre dediğimiz hücreler var. O bölgede kendini yenileme potansiyeline sahip. Aslında baktığınız zaman ama hareket etmediğim zaman ne yazık ki o dokuda iltihap hücreleri daha fazla oluşuyor ve kıkırdak kaybının daha fazla olduğunu görüyoruz.

Tabii ki doğru beslenmenin ve spor yapmanın da sağlıklı yaşayabilmek için çok büyük önemi var. Kilo önemli faktör beslenmemizi genel olarak işte Akdeniz tipi diyetle dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle işte Akdeniz tipi diyette neler var işte yeşil sebzeler daha çok renkli sebzelerde kırmızı renkli sebzelerde var burada.

Onun dışında işte balık ağırlıklı bir beslenme, kırmızı eti mümkün olduğu kadar az tüketme, fazla kilolar kireçlenmeye sebep olabiliyor ama kolejen eksikliği de kireçlenmenin bir sebebi, işte doğru kolajen takviyesi ile kireçlenmenin önüne geçilebiliyor. Kolojenlerde çok ön plana çıkıyor. Kolajen destekleri bunların ilaç olarak patentli ürünler olarak kullanılması daha doğru.

Doktor kontrolü doktor kontrolüne tabi bu tür ürünlerin özellikle bir optimize şekilde yani bir şekilde üretiminde daha etkili olduklarını görüyoruz. Bizim için muayene esas, muayenede işte eklemi muayene ederken eklemden ses gelmesine krepistasyon diyoruz. Buna bastırdığımız zaman işte özellikle orada sıvı olmaması olduğunu hissetmemiz tabi diğer dokulara da bakıyoruz.

Menüsküslerde bir problem var mı?

Ön çapraz bağ yan bağlar da problemler de olabiliyor, eklem hareketinin kısıtlandığını görüyoruz. Yani bu hastalarımız genellikle tam eklem hareketini yapamıyorlar. Eklemi düz hale getiremiyorlar, işte 10-20 derecelerde kıtlıklar olabiliyor.

Bu da aslında hastalığın biraz ilerlediğini gösteriyor. Bir de basamak tedavisi var. Fizik tedavi çok önemli. Fizik tedavide işte lazer manyetik alan. Onun dışında ultrason, tens gibi tedavilerin etkinliği zaten kanıtlanmış durumda. Bu tedavilerle önce eklemi biraz rahatlatıyoruz. Ağrısını azaltıyoruz bir kas güçlendirme programına alıyoruz.

Hastamızı pop resepsiyon dediğimiz uzaysal olarak kasın nerede olduğunu hissetmesi çok önemli. Bu egzersizleri de yaptırıyoruz. Daha sonra eğer hala ağrılar geçmediyse diğer basamak tedavileri enjeksiyon tedavileri olabilir. Bu da eklem içine kortizon prp hea, kasit gibi hatta kök hücreye kadar enjeksiyonlar yapılabiliyor.

Bunlardan da fayda olmazsa artık son basamak zaten cerrahi basamak oluyor. Protez cerrahisi aslında ağrıları ve kilitlenmesi hala geçmediyse yaşam kalitesi düzelmediyse o zaman hastamız cerrahi yönlendiriyoruz.

Kalça kireçlenmesinde de hasta özellikle batma şeklinde bir ağrı hissederler. Yine merdiven çıkmakta zorlanırlar. Bacak bacak üstüne atmaktan özellikle zorlandıklarını ifade ederler. Bir tutukluk hissi olur, yine ilk kalktıkları zaman kalça o süreçte biraz hastalıklar fıtık ile karışır. Onu iyi analiz etmek lazım.

Çünkü bazen her ikisi birlikte olabiliyor. Yani bir hastamızda hem kalça da osteoartrit kireçlenme hem de belde fıtık olabilir veya belde kanal darlığı olabilir.

Çok iyi muayene etmemiz gerekiyor. Yine kalçanın içeri ve dışarı olan yöndeki hareketlerine bakıyoruz. Yine eklemde bir krep istasyon var mı? bir ses alıyor muyuz buna bakıyoruz tabi grafiği ve emarları da bize burada çok yardımcı oluyor.

diz kireclenmesi nedir 150x150 Diz Kireçlenmesi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Beslenme inflamasyonu hayatımızda azaltmak, iltihabı azaltmak, uyku kalitesine önem vermek uyku da çok önemli değil. Ritmi yakalamamız gerekiyor. Sağlıklı beslenmede biraz önce de söylediğimiz gibi akdeniz tipi diyet en çok kanıtlanmış olan inflamasyonu baskıladığı sebze ağırlıklı olan diyetiniz ve balık ağırlıklı olan diyetiniz kanıtlanmış olan destek ürünleri doktor kontrolünde bunlar kullanılabilir.

Egzersiz çok önemli ve hareketli olmak, işte günlük fiziksel aktivitemizi yapmak.

Dünya sağlık örgütü nün söylediği haftada 150 dakikalık fiziksel aktivite, orta düzeydeki fiziksel aktivitemiz de yapmamız gerekir. Tekrar görüşene dek kendinize iyi bakın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

+ 2 = 8