Diş İmplanti Nedir ?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen diş kökü formundaki titanyum vidalardır. Titanyum vidaların dokuyla uyumlu çok yüksektir. Bu yüzden biz hekimler bu vidaları tercih eder ve bu vidaların üzerine diş protezi yaparız. Günümüzde eksik dişler için yapılan tedavi tekniklerinden doğal dişe en yakın olanı implant tedavileridir. Implant köprü görevi görür ve doğal diş gibi rahatlıkla yemek yiyebilir, konuşabilir ve gülebilirsiniz.

18 yaş üzeri çene yüz gelişimini tamamlamış bir veya birden fazla diş eksikliği olan kişilere implant tedavisi uygulanabilir. Mesela bir diş eksikliği olan bölgede kısa dönemde 6 ay ile bir yıl arasında herhangi bir diş tedavisi yapılmaz ise yandaki komşu dişlerde o bölgeye doğru bir devrim hareketi olur. Bu devrilmeden dolayı o bölgedeki kapanış bozulur. Yine bu devrilmeden dolayı diş ile dişeti arasında cep oluşup besin artığı birikimine neden olur.

dis implanti nedir 150x150 Diş İmplanti Nedir ?Bu besin artığı birikiminden dolayı zamanla dişeti problemi ve çürükler başlar. İlerleyen dönemde kapanış bozulduğu için çene eklemi problemleri de ortaya çıkar. Geleneksel köprü tedavisinde yanındaki 2 tane dişten anatomik boyutlarda ufak makesme işlemi yapılır ve bu yandaki dişlere zarar verir. İmplant tedavisinde ise yandaki dişlere herhangi bir işlem uygulanmaz ve aynı zamanda çene kemiğine implant yerleştirildi için oradaki çene kemiğine korumuş oluruz.

Tam dişsiz hastalarda veya arka dişleri eksik olan kişilerde protez kullanılması gerektiğinde implant tedavileri ile sabit protezler yapabilmekteyiz. Hareketli protez kullanımı, protezin kalınlığı çiğneme esnasında oynaması altına yemek artığı birikimi ve dama komple kapladığı için bulantı hissi oluşturması gibi nedenlerle zordur. Eğer yeterli çene kemiği varsa implant tedavileri ile sabit protezler yapılabilir. Yeterli çene kemiği olmadığı durumlarda kemik miktarını artırmak için kemik grafileri kullanırız. Implantın uzun yıllarda başarısını etkileyen en önemli durum azerice nedir? Azizenin kötü olan bir bireyde nasıl diğer dişlerinde sıkıntı oluyorsa ip nat bölgesinde sıkıntılar olabilmektedir. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

4 + 3 =