Damar Tıkanıklığı Tedavisi Balon Stent

Stentler aslında hikayenin başında balonlar var. Damarla ilgili daralmayı açabilmek için ilk önce stent en evvel balon teknolojisi vardı. Günümüzde de aslında birçok insan hala merak eder. Balon hala var mı, stent nedir diye. Balon bu damar açılmasında kullanılan ilk yöntemdir. Mekanik bir yöntemdir. Dar olan bölgeye balon gönderip oranın mekanik olarak açılmasıdır ama yalnız bir süre sonra bu mekanik etkinin kalıcı olmadığı anlaşılmıştır. Bizim açtığımız segment tekrar daralmaya yüz tutmuştur. O zaman ne yapalım demişler.

Biz oraya stent gibi bir aparat bırakalım. Yüzük gibi ve o daralma tekrar husule gelmesin demiş işte bu mantıkla stent çıkmıştır. Tabii sen teknolojisi her bir stentin getirdiği avantaj dezavantajlarıla sürekli artmıştır, ilk önce ilaç kapsız kapsız hiçbir ilaç içermeyen semtler kapsa stent olarak geçer. Metal stent olarak geçer başlayan teknoloji, bu metal stentlerle tıkanması akabin de ilaçlı, daha az kan, daha uzun ömürlü olan stent evresine geçmiştir. Hatta en sonunda bu stentlerin kalması iyi midir? Orada durması yine sorun yaratmaktadır.
damar tikanikligi tedavisi balon stent 150x150 Damar Tıkanıklığı Tedavisi Balon Stent

Hatta özellikle ilaçlarda sorun yaratmaktadır. Geç dönemde bu ilaçların reaksiyon olarak damar birden takılabilmektedir kaygısı bu stentlerin acaba erisin mi kavramını ortaya atmıştır ve son olarak da eriyebilen stent ortaya çıkmıştır. Bütün bunlarla ilgili tabiki handikaplar var, avantajlar var. Ast olan hastanın kendisidir. Her zaman her semte uygun olmayabilir. Her damara stent takılmayabilir belki de sadece balon yapmak başarılı olabilir. Bazı hastalara eriyebilen stent takmak daha mantıklı olabilir.

Dolayısıyla bütün bu sürecin hasta hekim ilişkisi olarak çok iyi değerlendirmesi lazım. Doğru hastaya doğru işlemini yapabilmesi lazım. Zaten uzun ömürlü kavramı hangi işlemi yaparsanız yapın, doğru işlemi yaparsanız uzun ömürlü. Yanlış işlemi yaparsanız kısa ömürlü, iyi stent uzun ömürlü diye bir kavram yok. İyi sebeplerimiz var ama doğru hastayı seçmemiz lazım.

Yorum Yaz

63 − 54 =