Covid Pozitif Olan Anneler Bebeklerini Emzirebilir mi?

Merhaba sevgili anne babalar hepimiz bu pandemi döneminde oldukça endişeliyiz ki eğer bebeğinizi emziriyorsanız bu endişemiz daha da artmakta. Covid 19 biliyoruz ki bulaşıcı solunum yolları ile gerçekleşmekte ve bulaştırıcılık bulgular ortaya çıkmadan birkaç gün önce başlamaktadır. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda annesi ile bulaş henüz bildirilmemiştir. Covid 19 şüphesi olan veya kesin tanı alan annelerin bebekleri yeni doğan da anne maske takılarak el hijyenine dikkat edilerek bebeğiyle ten tene temas uygulayabilir ve ilaç kullanmıyorsa bebeğini ilk yarım saat içinde emzirmeye başlayabilirler ve daha sonrasında da anne emzirmeye devam etmesi için teşvik edilmelidir.

covid pozitif anneler emzirebilir mi 150x150 Covid Pozitif Olan Anneler Bebeklerini Emzirebilir mi?Ailelere emzirmenin olası bulaşma risklerinden daha ağır bastığı konusunda bilgi verilmelidir. Annenin genel sağlık durumu emzirmeye engelliyorsa pompa ile anne sütünün sağılması bu elle de olabilir, pompayla da olabilir ve daha sonrasında bu saydığın sütü ilaç kullanmadığı sürece bebeğine verebilir. Her süt sağma daha sonra mutlaka pompa dezenfekte edilmelidir ve her pompa ve özel olmalıdır.

Daha sonrasında eğer annem ilaç kullanmaya başlarsa emzirmeye ara vermelidir. 3 saatte bir sütünü sarmalı bu saydığın sütü dökmeyi nedir? Tedavi olduktan kullanımını kestikten bir gün sonra bebeklerini tekrardan emzirmeye başlayabilirler.

Covid, temaslı veya covid pozitif anneler maskelerini taktıkları el hijyenine dikkat ettikleri sürece bebekleri ile aynı odada kalabilirler. Anne bebeğiyle aynı odada kalıyorsa eğer kıyafetleri 60-90 derecede yıkanmalı, oda sık sık havalandırılmalı, anne dengeli beslenmeli, bol sıvı tüketmeli ve iyi dinlenmelidir ve evde yaşayan diğer bireyler hijyen konusunda bilgilendirilmelidir.

Yorum Yaz

22 + = 28