Çölyak Hastaliği Ve Tedavisi

Merhaba ben profesör doktor İsmail Hakkı Kalkan, iç hastalıkları ve gastroenteroloji uzmanıyım, bugün sizlere çölyak hastalığı hakkında tanısı ve tedavisi hakkında kısaca bilgi vereceğim. Çölyak hastalığı tahıllarda özellikle buğday, arpa, yulaf ve çavdar da paket gıdalar da bazı içeceklerde vitamin ve mineral desteklerinde bulunan gluten adlı proteine karşı vücudun savunma sistemini geliştirmiş olduğu yanıt sonucu oluşan bir hastalıktır. Çölyak hastalığı kadınlarda ve erkeklerde eşit oranda görülür ve genellikle her yaşta karşımıza çıkabilir. Çölyak hastalığı onikiparmak, bağırsağı ve ince bağırsağın üst kısmı tam bir hastalıktır. İnce bağırsaklar sindirim sisteminde birçok besin maddesinde milli bölüm olduğu için bu bölgenin tutulması şöyle, hastalığında yağların b 12 folik asit, d vitamini gibi vitaminlerin kalsiyum, demir, çinko, magnezyum gibi minerallerin eksikliğine ve bunlara bağlı şikayetleri neden olabilir. Çölyak hastalığında en sık rastladığımız şikayet semptom uzun süren bir hastalıktır.

colyak hastaligi ve tedavisi 150x150 Çölyak Hastaliği Ve TedavisiBunun dışında karın ağrısı, kilo kaybı karında, aşırı gaz ve şişkinlik şikayetleri gözlenebilir. Çölyak hastalığı aslında tanısı kolay. Konan bir hastalık olmasına rağmen diğer sindirim sistemi hastalıklarıyla benzer semptomlara neden olduğundan dünyada ve ülkemizde tanısı en çok atlanan hastalıklardandır.

Çölyak hastalığında olguların yaklaşık yüzde 95 inde glutene karşı gelişmiş antikorlar tespit edilebilir. Çölyak hastalığında antikor tespit edilen olgularda endoskopi ile tanıyı konfirme etmek gerekir. Endoskopi sırasında onikiparmak bağırsağı ndan alınan biyopsi ile tanı keskinleştirir bu işlem anestezi altında yapılır ve acısız ağrısız bir işlemdir.

Çölyak hastalığında tedavi tüm yaşam boyunca bülteni diyetten çıkarmaktır. Bültenin az miktarda eser miktarda alınması bile hastalığın aktif olmasına nüks etmesine neden olabilir. Çölyak hastalığında diyet yaparken sadece tahıllarda değil, paket ürünlerde vitamin mineral ürünlerinde içeceklerde katkı maddeleri nedir?

Gluten olabileceği unutulmamalıdır. Çölyak hastalığı ile ilgili uzmanlaşmış bir diyetisyen size bu konuda yardım edebilir ve rehberlik yapabilir. Günümüzde çölyak hastalığı konusunda bilinçlenme arttığından.

Glutensiz ürünlere ulaşımda daha kolay hale gelmiştir. Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim.

Yorum Yaz

36 + = 39