Çocuklarda İdrar Kaçırmanın Sebepleri

Merhaba, bugün sizlere pandemi döneminde çocuklarda alt ıslatmanın artışının sebeplerinden bahsedeceğim altını ıslatma 5 yaşından büyük çocuklarda istemsiz olarak haftada 2 günden fazla gece veya gündüz veya hem gece hem gündüz idrar kaçırmasıdır.

İdrar kaçırmak, çocukların psikolojisini ve sosyal faaliyetlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Pandemi sürecinde çocuklarda kaygı ve korkunun artması hareketsiz kalmaları kabız kalmaları, idrar yapmalarını ertelemeleri, uyku düzenlerinin bozulması nedeniyle hem gece hem gündüz çocuklarda idrar kaçırma artmıştır.

Pandemi döneminde çocuklar uzun süre bilgisayar başında oturmakla birlikte idrar yapmayı ertelemek tedbirler eğer çocuğunuz bilgisayar başında sağa sola sallanıyor veya bacaklarını çapraz hale getirmiş ise bilin ki idrarı gelmiş ve idrar yapmayı erteliyordur.

Bu durum başlangıçta iç çamaşırı bozuk para kadar idrar kaçırma ile başlayıp ilerleyen zamanda tuvalete yetişemeden tüm idrarını kaçırmaya kadar ilerleyebilir. Bu durumun önüne geçebilmek için çocuğunuzu günde en az 5 ila 7 kez idrar yapmasını sağlamanız gerekir.

cocuklarda idrar kacirmanin sebepleri 150x150 Çocuklarda İdrar Kaçırmanın Sebepleri Pandemi sürecinde hareketsizliğe bağlı kabızlık gelişir, genişleyen bağırsak, mesaneye baskı yapar ve idrar kaçırma başlar. Bu dönemde kabızlığı azaltmak için evde fiziksel aktiviteyi artırıp lifli diyetle beslenmeleri ve evde susuz kalmadıklarını emin olunmalıdır. Pandemi sürecinde fiziksel aktivitesi azalan enerjisini tüketemeyen çocuklar gece geç saatlerde yapmaktadırlar.

Bu saatlerde tüketilen çay ve gazlı içecekler çocukların altına kaçırmaları sebep olabilir. Pandemi döneminde çocuklarımızın sıvı alımını ve çıkarttıkları idrarı uzaktan da olsa takip edin. Düzenli egzersizler yaptıran kabız kalmamalarını sağlayın ve çocukların stresten uzak tuttu. Ayrıca gece yatağa gitmeden mutlaka idrarlarını yapmalarını sağlayın. Bu tedbirlere rağmen idrar kaçırmanız halen devam ediyorsa mutlaka bir uzmana danışın aksi takdirde önemsiz gibi görünen bazı belirtiler, tedavisi olmayan hastalığa dönüşebilir.

Yorum Yaz

+ 17 = 20