Çocuklarda Diyabet Şeker Hastalığı

Çocuklarda Diyabet Şeker Hastalığı

Çocuklarda diyabet önemli bir konu. Çünkü çocukların önünde çok önemli ve uzun bir yaşam beklentisi olduğu için, onların ileriki sağlıklarını etkilemesi açısından çok önemli bir durum. Çocuklarda diyabet ve bunun saptanması, erken saptanması önem taşıyor. Çocuklar da hem tip bir diyabet hem tip 2 diyabet görülebilir. Bundan 30 yıl önce ben öğrenciyken sınavda çocuklarda tip 2 diyabet görülür desem kesinlikle çekerdim o sınavdan, ama şimdi çocuklarda görülen diyabetin yarısından çoğu tip 2 diyabet.

Bunun sebebi çocuklarda şişmanlığın korkunç boyutlara ulaşmış olması. Ne yazık ki bu kaygı verici bir tablo, çocuklarda hem tip bir diyabet hem tip 2 diyabet görülebilir. Özellikle şişman çocuklarda tip 2 diyabet aramamız lazım, ve bunun ayrımını yapmak bazen kolay olmayabilir. Ama ayrımı yaptığımızda çocukta tip bir diyabetin var, Tip 2 diyabet var, bunu ayırdığınızda tip bir diyabetli ise çocuk mutlaka insülin tedavisine başlamamız gerekiyor. Eğer tip 2 diyabetli ise, özellikle çocuğa hareketli bir yaşam alışkanlığı kazandırmak için çaba sarf etmemiz gerekiyor.

Okullarda sağlık politikalarında, çevre düzenlemesinde, bunu ayarlamamız gerekiyor. İkinci bir durum, çocuklardaki diyabet ile ilgili olarak tanıyı koyduk. Tedaviye başladık ama çocuğun psikolojik durumu var. Çünkü diyabet, kronik bir hastalık ve okula ilişkin yaşa geldiğinde, işyerinde ailede bir ayrımcılık ortaya çıkıyor. Aile çok koruyucu bir tutum alıyor. Bu çocuğun yaşamını çok bozuyor ve çocuğun gerçekleştirebileceği potansiyelin altında gerçekleşmesini sağlıyor.

Çünkü çok koruyucu ailede diyabet olduğu için, korunan bir çocuk, bu çocuğu olumsuz etkiliyor. Yine okulda çocuk bunu hissettiği için okulda ya da büyüdüğünde işyerinde diyabet olduğunu saklama ihtiyacı hissediyor ve buda aslında hem tedavi düzenini hem tedavinin etkinliğini ve hem de kişinin mutluluğunda ve başarısında etkili.

Diyet listesi denilen diyabete bağlı psikolojik semptomlar oldukça sık görülüyor. Çocuklarda ve çocukluk yaşında başlayan bebekler de buna karşı önlemler almak gerekiyor. Çocuklarda ve erişkinlerde diyabete karşı toplumda ayrımcılığı ortaya çıkarmak gerekiyor. Buna karşı bilinçlendirme ve farkındalık kampanyası yapmak gerekiyor. Böylece hem erişkin yaşta hem çocukluk yaşında diyabet gibi kronik bir hastalığın bize psikolojik zarar vermesini de azaltmış oluruz.

cocuklarda diyabet seker hastaligi 150x150 Çocuklarda Diyabet Şeker HastalığıÇocuklarda tip bir diyabet özellikle tanısı konulduğunda, yaşam biçimi değişikliği uygulamaları daha zor gerçekleşiyor. Çünkü yeme davranışının değişmesi, seçimlerinin değişmesi, çocuklarda daha zor oluyor. Biz çocuklara hep küçüklükten beri şekerli gıdalarla yaşamaya işte ödül mekanizmaları ceza mekanizmalarında şekerli gıdaları kullandığımız için, çocukların bundan kopması zor oluyor.

Bu da aslında toplumsal bir problem, hep işte başarı da ödül olarak veya ağlayınca susturmak için çocuklara hep şekerli gıdalar, dondurmalar verdiğimiz için diyabet tanısı konulduktan sonra bunu yönetimler birazcık daha zor oluyor. Çocuğundan uzak tutmak zor oluyor ama bu da eğitimle ailenin eğitimi ile çocuğun eğitimiyle ve okuldaki öğretmen eğitimiyle, hatta çocuğun arkadaşlarına da bu durumun anlatılmasıyla aşılabiliyor.

Ama çocukların erişkinler gibi eğer tip bir diyabetli iseler. Şekerli gıdalardan büyük ölçüde uzak durmaları gerekiyor. Yalnızca diyabetli çocukların değil, diyabetli olmayan çocuklar için de bu geçerli, ama diyabetli çocuklarda şekerli gıdaların tüketimi birden kan şekerinin yükselmesine yol açabilir. Dolayısıyla bunun uygulanması gerekiyor. Ayrıca günümüzün stresli, okulda başarı odaklı, puan odaklı, not odaklı veya giriş sınav odaklı okul yaşamında hareket etmenin kısıtlanmış olması. Çocuklarımıza ne yazık kii diyabetli çocukların tedavisinde bizim elimizdeki bir silahı da elimizden alıyor. Dolayısıyla hareket etmek ve beslenme, temel tedavi biçimleri, bunların çocuklarda uygulanması erişkinlere göre birazcık daha zor olsa bile. mutlaka başarılı olabilirler.

Yorum Yaz

− 1 = 2