Cilt Deri Kanseri Belirtileri

Merhabalar ben dr pınar incel uysal, bugün sizlere deri kanserleri hakkında bazı önemli bilgiler vermek istiyorum. Deri kanserleri tüm dünyada özellikle beyaz ırka mensup toplumlarda en sık görülen kanserlerdir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son 40 yılda maalesef bu hastalıklarla daha sık karşılaşmaktayız. Başta ultraviyole yani güneş ışığı, maruziyeti, deri kanserlerinin ana sebebidir. Ultraviyole maruziyeti dışında ileri yaş bazı kimyasallara maruz kalmak ve bağışıklık sistemini baskılayan her türlü hastalık.

Cilt kanserlerine daha yakın kılmaktadır. Her ne kadar 60 yaş ve üzeri kimselerde daha sık görülsede deri kanserleri her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Ancak deride oluşan her türlü kızarıklık, ben veya leke elbette deri kanseri değildir. Ancak özellikle güneş gören bölgelerimize yerleşen 6 haftadan uzun süredir var olan leke, kızarıklık veya kitle gibi şikayetleriniz deri kanserinin belirtisi olabilir.

Bunun dışında vücudunuzun herhangi bir yerinde uzun süredir mevcut olan bir bende büyüme renk koyulaşması veya kabarma.

Melonun dediğimiz oldukça ölümcül bir deri kanserine işaret edebilir. Böyle belirtilerin olması durumunda lezyonun daha fazla büyümesi, kanaması ya da arması beklenmeden mutlaka dermatoloğumuzla görüşmelisiniz. Böyle belirtileriniz olmasa bile açık ten saç rengi veya göz rengine sahip iseniz veya vücutta çok sayıda beniniz varsa mutlaka yıllık kontrollerinizi yaptırmalısınız. Deri kanserlerinin pek çoğuna uzman hekimlerce kolaylıkla tanı konulabilir ve bunlar kolaylıkla tedavi edilebilir. Ancak melanom dediğimiz nadir ama agresif deri kanserlerinde.
deri kanseri ve belirtileri 150x150 Cilt Deri Kanseri Belirtileri

Sıklıkla bu şikayetlerin ertelenmesi sebebiyle tanı anında hastalık ileri seviyededir ve maalesef ölümcüldür. Özellikle deri kanserleri melanom ve melanom dışı deri kanserleri olarak ortaya çıkabilmektedir.

Deri kanserlerinden korunmada hem güneşten mekanik olarak korunmak hem de güneş koruyucular kullanmak çok önemlidir. Deri kanserlerinin komplikasyonlarından korunmak ise erken tanı çok önemlidir ve böyle belirtilerinin olması durumunda mutlaka hekiminizle temasa geçmeniz gerekir. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

32 + = 41