Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Olur?

Bypass nedir? Bypass ameliyatı nasıl olur?

Baypas ameliyatları ya isim olarak baypas zaten köprüleme koroner baypas dediğimiz zaman kalp damarları ile ilgili kornerin karşılığında taç şeklindedir. Çünkü kalbin çevresinde taç şekilde bir damarlanma yapısı vardır. Koroner baypas dediğimiz zaman da kalbin üstündeki o tıkalı olan veya dar olan damarları kötüleyerek onları atlayarak kanın orta kalın bölgeden sonrasın da aktarılmasını sağlamak şeklinde bir ameliyat anlıyoruz ki şimdi biz koroner baypas ameliyatından önce koroner anjiyografi yapıyoruz ve kalp damarlarının hangi bölgesinde ne kadar uzunlukta bir tıkanma daralma olduğunu satıyoruz ve ameliyat stratejimizi ameliyat planımızı ona göre yapıyoruz.

Hastanın yine yaşı o mevcut riskleri ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken noktaların hepsi ameliyattan önce değerlendirilip bizim cerrahi ekip tarafından ve anestezinin perfüzyonist in bulunduğu bir ekip tarafından değerlendiriliyor ve ona göre işlem yapılıyor. Koroner bypass ameliyatların da bu en sık kullanılan yöntemlerinden bir tanesi bu iman tahtası dediğimiz sternum dediğimiz kemiğin açılarak görürsün. Açılıp daha sonra bu baypas işleminin gerçekleştirilmesi şeklinde gerçekleştirilmesi sırasında kalbin durması gerekiyorsa bizim kalp akciğer makinesi dediğimiz bir cihaza bağlanılır.
bypass nedir bypass ameliyati nasil olur 150x150 Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Olur?

Bu cihaza bağlanma nedenimiz hem kalp üzerinde çok ince damarlar üzerinde çalıştığımız için yapılan anastomoz dediğimiz oradaki damarların birleştirme işleminin son derece iyi olması amacımız o. Bunu biz hangi teknikle sağlayabiliyor sak ister kalp akciğer makinesine bağlanarak ister bağlanmadan yani atan kalpte dediğimiz yöntemle o yöntemi tercih ediyoruz yani bu aynen bir giysi yaptıracaksınız, terziye size göre dikiliyor ölçünüz alınıyor, ona göre dikiliyor. Bizim ameliyatlar da genellikle hastaya göre bir plan yapılır ve eğer hasta diyelim ki kısa süreli bir ameliyatla çabuk ayağa kalkması gereken bir hasta ise ona göre işlem yapılır.

Eğer hastanın uzun ömürlü ama daha titiz bir işlem yapılması gerekiyorsa ona göre bir işlem yapılır. Yani kalp akciğer makinesi bizim açımızdan hem güvenli bir liman hem de gerekirse riskleri nedeniyle daha kontrollü kullanmamız gereken bir araç onun için tercihleri tamamen hastaya göre yapıyoruz. Biz bazen bizim kardiyoloji ile ortaklaşa yaptığımız stend ve bypass birlikteliği, yani hibrit dediğimiz girişimler söz konusu olabilir. Bugüne ameliyat riskini azaltmak hastanın en kısa sürede sağlığına kavuşmasını sağlamak için yapılan bazı girişimler bunlar da son yıllarda revaçta olanı işte hastaya göre bir kardiyoloji ekibi, hart i’m olarak adlandırılan ekibin yarattığı bu yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkabiliyor.

Koroner baypas ameliyatından sonra iyileşme süreci yaklaşık biz ameliyat süreci 78 günlük bir süreçtir. Ameliyattan 12 gün önce yatırıp tetkiklerini yapıyoruz. Hastaların daha sonra yoğun bakım süreci bir gün hastanın durumuna göre bazen uzayabiliyor. Genellikle bir gün içinde çıkartıyoruz. 56 günde serviste yatıyor aslında fakat ameliyattan sonraki yaklaşık bir buçuk aylık 2 aylık süreç hastanın kendisini eski performansına ulaştıracak süreç olarak görüyoruz.

Bunun iyileşme süreci olarak değerlendiriyoruz. Bu süreçten sonra hasta normal performansında konuşabiliyor. Masa başı işlerine hastalar genellikle bir ay sonra başlayabiliyor ama ayaktan çalışabilen veya bedenen işgücü gerektiren işlerde genellikle bu süreç bir buçuk iki ayı bulabiliyor bir buçuk iki ay sonra bu sürecin içinde işte hastanın kan seviyelerinin toparlaması, birtakım şikayetlerin geçmesi. Yine söz konusu. Bundan sonra hasta normal performansını ulaşabiliyor.

Yorum Yaz

− 1 = 2