Boyun Ağrıları Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Merhaba, bugün sizlere boyundan bahsedeceğim.

Boynumuz vücudumuzun en hareketli organlarından birisidir, 7 tane omurdan ve bunların arasındaki disklerden oluşur. Günümüzde sabit ekrana bakmak uzun süre sabit oturarak çalışmak, kontrolsüz ağır kaldırmak, stres gibi sebeplerden dolayı özellikle kas kökenli boyun ağrıları çok sıklıkla rastlanmaktadır. Bu kas kökenli boyun ağrıları çoğunlukla boyun fıtığı ile karışır. Oysaki sadece istirahat ve ilaç tedavileri ile hızlı bir şekilde iyileşirler.

Ancak omuz kol kürek kemiğini yayılan ellerde uyuşmaya sebep olan kollarda elektriklenme sebep olan kuvvet kaybına sebep olan ağrılarda mutlaka boyun fıtığı akla gelmeli ve bu uzmana başvurulmalıdır. Uygun muayene ve görüntüleme yöntemleriyle boyun fıtığı tanısı konulduktan sonra basamaklı bir tedavi anlayışı uygulanır.

İlk basamakta mutlaka istirahat ve uygun ilaç tedavileri başlanır. Eş zamanlı olarak da hastanın mutlaka altta yatan sebepleri özellikle stres gibi kilo gibi uzun süre sabit bir noktaya bakma zorunluluğu gibi ofis ortamındaki postüral bozukluklar gibi çözülmeye çalışılır. Tüm bu tedavilere rağmen rahatlamaya hastalarda fizyoterapi, manuel terapi gibi ikinci tedavi yöntemlerine geçilir. Daha sonra ağrıya sebep olan sinir köklerinde lazer tedavileri, radyo frekans ve ilaç uygulamaları yapılır. Tüm bunlara rağmen ağrıları azalmayan, sosyal hayatında bozulmalara olan kuvvet kaybı olan hastalarda ise cerrahi son seçenektir. Cerrahi günümüzde mikro cerrahi uygulamalar ön planda yapılmaktadır.
boyun agrilarinin sebepleri 150x150 Boyun Ağrıları Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Bunun için mikroskopla boynumuzun hemen önünden çok küçük bir kesiyle omurlarımıza ulaşır ve hastalıklı omuriliğe bası yapan diskinizi yerinden çıkararak uygun hastalarda bu bölgeye hareketli protez uygulamaları yaparız. Mikro cerrahi uygulaması sonrasında hasta saatler içerisinde ayağa kaldırılır ve çok hızlı bir şekilde taburcu edilir. Böylece sosyal hayatlarına ve iş yaşamlarına hızlı bir dönüş sağlanmış olur. Tedavisi her aşamasında çok önemlidir ve geciktirilmesi durumunda kalıcı kuvvet kayıplarına ve iyileşme süresini çok uzamasına sebep olabilir. O yüzden boyun fıtığı ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır.

Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

16 − 12 =