Boy Uzatma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Merhabalar ben prof dr. Halil Burç ortopedi ve travmatoloji uzmanıyım. Bugün sizlerle boy uzatma hakkında konuşacam. Boy uzatma genellikle bir doğumsal defekt olduğunda yani bir bacak boyu kısa olduğunda veya bir travma sonrasında bacakta kısalma meydana geldiğinde veya kozmetik uzatma nedeniyle bacak boyu uzatma uygulanabiliyor.

Bacak boyu uzatma tekniği olarak 2 türlü ameliyat tekniğimiz var, bir tanesi dışarıdan bir sistem kurup kemiğin içindeki sistemle kombine ederek günde bir milimetre kadar uzatarak yaptığımız bir uygulamadır.

Bunu da genelde dışarda bir sistem olduğu için kozmetik olarak hasta bazen bunu istemeyebiliyor. Diğer sistemimizde manyetik çivi dediğimiz bir sistem, manyetik çivi kemiği kestikten sonra kemiğin içerisine bir çivi yerleştiriyoruz. Bu çiviyi dışarıdan bir özel bir mıknatıs sayesinde çalıştırarak günde bir milimetre kadar uzatıyoruz. Her 2 tekniğin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Birinci teknikteki dezavantaja gelecek olursanız, dışarıdan bir sistem var bu sistem olduğu için de kozmetik olarak ve ciltte bir takım izler bıraktığından dolayı özellikle bayan hastalar bunu istemeyebilir.

boy uzatma ameliyati 150x150 Boy Uzatma Ameliyatı Nedir, Nasıl Yapılır? Avantajı ne malzemenin ucuzluğu, avantaj olarak diğer sistemimizin avantajı diğer sistemimizde çok küçük kesilerden bu işlemi yapıyoruz. Ciltte herhangi bir ciddi bir yara izi bırakmıyoruz, daha kozmetik oluyor. Manyetik çizgiler de 2 tane farklı çivi mevcut oluyor. Bunlardan bir tanesi ilk jenerasyon kullanılan çizgiler. Bu çizgiler olan hastalarda genelde hastanın basmasına müsaade etmiyoruz çünkü içinde bıçaklı sistem var. Bıçaklı sistem bozulursa sistem çalışmıyor, ikinci ve yeni jenerasyon çivide ise hasta normal günlük ayağın üzerine basarak yürüyebiliyor.

Günlük aktivitelerine devam edebiliyor. Bu tedavi süresine gelecek olursak, hastanın tedavi süresinde 10 santimetrelik bir tedavi için 100 gün kadar tedavi gerekiyor. Ama 100 gün çarpı 2 bekleme süresi yani 300 günlük bir tedavi süresi oluyor.

Bu kısa bir tedavi yöntemi değil uzun bir tedavi yöntemi meşakkatli bir tedavi yöntemi, bu yüzden hastanın sabırlı ve uyumlu olması gerekmektedir. Günümüzün teknolojik imkanlarının artması ve tecrübenin artması ile birlikte bu tür ameliyatları başarıyla gerçekleştirmekteyiz. Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yaz

14 + = 18