Boy Nasıl Uzar – Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Boy Nasıl Uzar – Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Normalde boy nasıl uzar? Şimdi kemiklerin uzun kemikleri örnek alacak olursak uç kısımlarında yani bu uyluk kemiği dize yakın olan kısmında kalça yakın olan kısmında büyüme kıkırdakları var. Bunlar normalde çocuklarda çekilen röntgenler de bir çizgi şeklinde gözüküyor. Eğer bu çizgi varsa yani büyüme kıkırdağı açıksa çocuk büyümeye devam ediyordur. Ve bir kişi ne kadar büyüyecek genetik olarak belirlidir zaten.

Ancak bazı eksiklikler varsa hormon eksikliği veya vitamin bazı vitamin eksikliklerinde veya çocukta bir hastalık varsa böbrek hastalığı gibi sistemik olarak metabolik durumu engelleyen durumlarda büyüme kıkırdakları etkilendiği için boy uzayabilir.

Bu gibi durumlarda yapılacak tedavilerle esas hastalığın tedavisiyle boy tekrar olması gereken hedefe ulaşabilir. Ulaşmadığı durumlarda cerrahi söz konusu oluyor. Yani öncelikle boy kısalığı ve kemik eğriliğinin sebebini bilmek lazım. Ona göre tedaviye karar vermek lazım. Bunun dışında büyüme, kıkırdakları kapandıktan sonra bu erkeklerde 16 yaşında kızlarda private dan sonra 14 yaş civarında büyüme kıkırdakları kapanır.

Bunlar kapandıktan sonra kemiklerin uzunlamasına büyümesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Yani herhangi bir ilaçta, sporla hiçbir şekilde kemikleri uzunlamasına büyütmek mümkün değildir. Ancak bir de bildiğimiz şu var, kemiklerin uzunlamasına uzamıyor ama boylamasına kemiklerin çevresindeki anatomik yapıdan dolayı belli bir süre daha kemikler kalınlaşmaya devam ediyor.

.jpg 150x150 Boy Nasıl Uzar Boy Uzatma Yöntemleri Nelerdir?Bazı ırklarda 30 yaşına kadar devam ediyor, bizde 20 yaşına kadar devam ediyor. Kemiklerin kalınlaşmaya devam etmesi çok az bir büyüme daha sağlayabilmek, kırdıkları kapandıktan sonra bu 2-3 santimetreyi geçmiyor. Kişinin genetiğinin izin verdiğinden daha fazla uzatmak şu anki tıp biliminde mümkün değil.

Şimdi normalde besinlerin boy uzatma ile bir ilişkisi var mı diye çok fazla çalışma var. Normalde genetik olarak şifreniz ne kadar izin veriyorsa ancak o kadar uzamanız mümkün. Ancak bir besini eksik alıyorsak veya bir vitamin yetmezliği varsa o boy kısalığına yol açabiliyor. Fakat belirli büyüme için belirli bir süre varsa geriye kalmış süre varsa ve çocuk doğru beslenirse kendi boyunu tekrar yakalaması mümkün.

Kemikler bile kırıklarından uzuyorlar. Büyüme kırdıkları fizyolojik yüklemelere karşı olumlu sonuç veriyor. Yani koşmak gibi zıplamak gibi sporlar, büyüme, kıkırdaklarında zararlı değil aktive ediyor. Ancak 14-16 yaşına kadar açık olan büyüme kıkırdaklarına fizyolojik sınırlar üzerinde yük binerse halter kaldırmak gibi, ağırlık kaldırmak gibi, bunlar büyüme kıkırdaklarını ezdiğini düşünüyoruz ve boy kısalığına yol açabileceği düşünülüyor. Ama koşmak, basketbol oynamak, spor yapmak bunlar kişiyi daha uzun boylu yapmaz ama kemiklerini daha sağlamlaştırır ve normal genetik hedefine ulaşmasına yardımcı olur.

Yorum Yaz

+ 79 = 82