Bel ve Sirt Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Bugün size bel ağrısında tedavi yaklaşımları ile ilgili bilgiler vereceğim. Bel ağrısı herkesin hayatında en az bir kere yaşadığı bir sorundur. Genellikle aşırı zorlanma ve duruş bozuklukları nedeniyle oluşur. Gün içerisinde uzun süre ayakta kalma yürüme gibi günlük aktivitelerle artabilir ve ayrıca bel fıtığı bel kireçlenmesi, osteoporoz, enfeksiyonlar, tümör el hastalıklar, romatizmal hastalıklarda bel ağrısına neden olabilir. Bel ağrısı hamilelerde karşılaştığımız en önemli sorunlardan biridir.

Hamilelerde kilo artışıyla birlikte ağırlık merkezi öne doğru yer değiştirir. Bu da beynin aşırı zorlanmasına neden olur hamilelerde kilo kontrolü çok önemlidir. Kilo kontrolü için yürüyüş, yüzme, pilates gibi sporlar hamileler için uygundur. Bel ağrılarının sadece yüzde 5 inin nedeni bel fıtığı bel fıtığı da bacağa yayılan bir ağrı olur. Bazen sinirin sıkışması sonucu kasta aşırı güçsüzlük, hatta düşük ayak gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Bel fıtığında bazen ani hareketler bel de kilitlenmeye ve aşırı ağrıya neden olabilir.

bel agrisinin nedenleri ve tedavi yontemleri 150x150 Bel ve Sirt Ağrısı Nedenleri ve Tedavi YöntemleriBel ağrısı tedavisinde esas olan hastadan iyi bir öykü alınması ve fizik muayenesini düzgün yapılmasıdır. İlk kez bel ağrısı şikayeti ile gelen hastada tedavi, istirahat ve ilaçlarla yapılır. Eğer hastalar tedaviye cevap vermezse ya da hastanın ağrısı kronikleşmiş se hastadan röntgen grafisi, emar ve diğer tetkikler istenebilir. Yapılan tetkikler ve incelemeler sonucunda bel ağrısına neden olan faktörlerin ortaya çıkarılması esastır. Bel ağrısı nedenlerine göre bir tedavi planlaması yapılabilir.

Genellikle lokal enjeksiyonlar, masaj, egzersiz tedavileri yeterlidir. Bazı hastalarda acil cerrahi müdahale gerektirecek bel fıtığı bel kayması gibi şikayetler olabilir. Bu durumlarda hastaya acilen müdahale gerekebilir. Bazen de yaptığımız tüm tedavilere rağmen hastalar tedaviye cevap vermez.

Yine bel fıtığı kanal daralması, kireçlenmeler gibi durumlarda da cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bel ağrısı şikayeti yaşayanlar da ağrıya neden olan faktörlerin erken dönemde ortaya çıkarılması çok önemlidir. Eğer erken teşhis edilirse bazı hastalıkların önüne geçilebilir o yüzden sizde eğer bel ağrısı şikayeti yaşıyorsanız mutlaka bir uzman hekime başvurmalısınız.

Yorum Yaz

59 + = 68