Bağırsak (Kolon) Polipi Belirtileri

Bağırsak ( Kolon ) Polipi Belirtileri

Evet, bunların teşhis edilmesi ve gastroenteroloji de yine en önemli konulardan biri. Çünkü bunları teşhis edip bunları almak, hastaları kolon kanserinden koruyabiliyor. Son yıllarda yapılmış çok önemli sonuçları olan bir çalışma var. 50 yaş üzeri kolonoskopi polipektomileri ile polipleri aldığımızdan dolayı yüzde 90 hastaların kolon kanseri ölümünden engellenmesine sebep oluyor.

Yani kolonoskopi yaptıran hastaların yüzde doksanı kolon kanserinden ölmeye biliyorlar ki bu çok dramatik ve etkili bir sonuç kolon polipleri kalın bağırsak duvarını kozası içinde gelişen bir takım oluşumlardır. Bu oluşumlar çeşitli histolojik çeşitli dokuya sahip olabilirler ve bunlardan bazılarının kanserleşme eğilimi vardır. Burada anlatmak için çok uzun bir konu olan bir takım aşamalardan geçerek kolon kanserleri polis poliplerin kansere dönüşebilir.

Kolon polipleri ne? Eğer aile hikayesi varsa taramak çok önemlidir.

Özellikle birtakım genetik durumlarda çok erken yaşlardan başlayarak hastaları takip edebiliyoruz. Bunun dışında bazı kolon polipleri tanıyabilir. Kanama da bizi bu kulüp açısından hastaların aramaya yönlendirebilir. Eğer hastanın hiçbir şikayeti yoksa aile hikayesi olsun ya da olmasın belli bir yer sonrası ki bu genelde 50 iken biraz daha artık çalışmalarla bunu 45 lira çekmeye başladık.

Hastalara kolonoskopi yaparak bu polipleri teşhis edip teşhis ettiğimiz sırada bu polipleri almayı öneriyoruz. Bu önemli bir halk sağlığı açısından önemli bir konu olduğuna inanıyoruz. Kolonoskopi aslında bizler için çok kolay olmasına rağmen halka ucundan çekilebilen bir girişim işlem olarak algılanabilirbilir. Bu yüzden de bu polipleri yönelik çeşitli başka yöntemler araştırılmıştır birtakım tomografiler kapsül endoskopi ile acaba biz bu kolonoskopiye gerek kalmadan polisleri teşhis edebilir miyiz diye ama.

bagirsak kolon polipi belirtileri 150x150 Bağırsak (Kolon) Polipi BelirtileriBugün 2018 mayıs’ında geldiğimiz noktada kolon polipleri için kolonoskopi hem tehdit etmek teşhis etmek hem de onların tedavisi açısından en önemli faktördür. Poliplerin kansere dönüşebileceğini mutlaka aklımızda tutmamız gerekiyor. Hastaya kolonoskopi yaptık ve polipleri bulduğumuz sırada bunları o sırada alarak çeşitleri de önlemlerle hemen patolojiye gönderiyoruz. Vatandaş bunları inceliyor ve bize bu poliplerin tipi hakkında bilgi veriyor. Ondan sonra biz hastalara geri dönüp bundan sonraki inceleme aralıklarını söylüyoruz. Kendilerine genelde de kanserleşme oranına göre bu 3 ya da 5 yıl olabiliyor ama bazen daha erkene de çekebiliyoruz.

A ile annesi hikayesi çok önemli. Eğer ailede birinci derece dediğimiz anne, baba, kardeş, bir kolon kanseri vakasında hastaya mutlaka o kişinin teşhis edildiği yaştan 10 yıl öncesi aramaya başlıyoruz. Yani ailede 40 yaşında kolon kanseri olmuş, bir hasta da mutlaka 30 undan itibaren tanımaya başlıyoruz. Çünkü bildiğimiz bir gerçek var, bir tıbbi gerçek var. Kolon kanseri çoğunlukla bu poliplerden kaynaklanıyor. Her polip kansere dönüşmebiliyor ama genelde kolon kanseri büyük bir çoğunlukla kolon kanseri poliplerden kaynaklandığı için bu polipleri tar teşhis etmek, takip etmek, onları almak çok önemli. bir durum hastalar açısından teşkil ediyor.

Yorum Yaz

76 − = 70