Astım Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi?

Astım aslında gelişen dünyanın hastalığı. Havayollarında oda kronik darlıklar seyreden bir hastalık, alerjik ve alerjik olmayan 2 astım türü var. Alerjik astım giderek çok daha fazla sıklıkla karşımıza çıkıyor. Hiçbir zaman astım tek bileşenli bir hastalık değil. Alerji ana faktör ama çevresel faktörler, stres, psikolojik faktörler, hormonal faktörler. Hepsi bu halkanın içinde.

Yani birini tedavi etseniz bile diğer komponentlerin ile başa çıkmak gerekiyor. Alerjik astımda çeşitli alerjenler sebep olabiliyor. Bunların en sık görülenleri ev tozu akarları, polenler, evcil hayvanlar, küf mantarları, sağlık personelinde yüzde 10 gibi sıklıkla görülen lateks. Gibi alerjenler var. Bunlar standart bir alerji testleri ile saptanabilir ama ondan öncesinde aslında bir dedektif gibi hastanın hikayesini dinlemek lazım yani.

Çünkü bazı hastalarda kuahla karışık ortaya çıkabiliyor izole aslanlar çok şey çocuklarda çok daha sık görülüyor. Alerjik astım çocukluk çağında görülen ergenlikte ortadan kaybolabilir ama yine de kadınlarda hamilelikte erkeklerde otuzlu yaşlarda bir tekrarlama riski var hamilelikte. Astımlı hastaların üçte birinde astım gerilerken, üçte birinde s üçte birinde ise ilerleyebiliyor. Dolayısıyla aslında erken tanı yine her zaman olduğu gibi doğru tanı, doğru tedavi çok önemli. Astımdan kimse ölmez.
astim nedir 150x150 Astım Nedir, Belirtileri Ve Tedavisi?

Astım nedeniyle bir hasta hayatını kaybediyorsun ya hastanın kendi hatasıdır ya bu çok önemli bir nokta çünkü astım tedavisi, puzzle ve bazı bütün taşları yerine oturtmak lazım. Hastada ciddi kooperasyon işbirliği içinde olmak gerekiyor. Ev tozu akarlarından polenler de evcil hayvanlarda küf mantarların da lateks verenlerde temel tedavi prensibi, alerjik olunan maddeden korunma kaçınmak. Bu tabii polenler ve akarlar için çok da mümkün olmuyor. Koruyucu önlemler var akarlar için hepa filtreli süpürgeler, yorgan yastığı sadece el yattan olması, oda rutubetin yüzde 45 in altında olması. Çarşafların 55 derece üzerinde yıkanması şiltenin süpürülmesi, odanın sürekli havalandırması, salak bezle toz alınması gibi yöntemler var.

Polenler de narı koruyucu yöntemler, polenler de işte, polen mevsiminde mutlaka güneş gözlüğü kasket takılması arabaların polen filtrelerinin değiştirilmesi. Eve gelir gelmez üstümüzdeki kıyafetleri çıkarıp baba bir duş alınması gibi önlemler var ama yine de yeterli kalmıyor. Ev tozu akarları ve polenler bizim immünoterapi denen yani eski adıyla aşı tedavisi denen yöntemi uyguladığımız alerjenler. Onun dışında evcil hayvanlar özellikle kedi köpek sahiplerinden hani kedinizi, köpeğinizi yollayın dediğimiz zaman çok büyük tepki alıyoruz. Doğal olarak orada da immünoterapi uyguluyoruz. Başarılı sonuçlar alıyoruz.

Belli elemelerden geçilerek çünkü bir hastanın çoklu alerjisi varsa immünoterapi başarısız oluyor. Aslında temel prensip. bir alerjisinden korunmak 2 idame tedavisi dediğimiz tedavi bunlar inhaler dediğimiz ilaçlar gerekirse tablet destek tedavileri bunları düzenli kullanmak. Hekim kontrolünde aslında hastaların yaptığı bir hata var. İyileşince ilaçları genelde bırakma eğiliminde olurlar. O zaman krizler, ataklar daha sık ortaya çıkıyor. Astımın kökten bir tedavisi yok ama tamamen kontrol altına alınabilir.

Pastanın normal yaşantısını. Sürdürmesini sağlayabiliriz. Bugün tedavilerdir. Alerjik olmayan astım da ise daha farklı seyrediyor. Orada nonsteroid anti inflamatuar dediğimiz büyük bir ağrı kesici grup var. Bunlardan uzak durulması gerekiyor. Onların tetiklediği bir hastalık türü var. Burunda burun şeklinin şişmesi ile burun polipleri ile seyreden ağır seyreden bir astın bu çoğu zaman korku ona bağımlı seyredebiliyor. Geç tanı konulur sarıyer. Hııı onun dışında mesleki astım dediğimiz ayrı bir anti de var, endüstride görüyoruz. Bunu otomobil koltuk üretiminde, poliüretan vs şeylerde orada da meslek hastalıkları hastaneleri devreye girerek hastaların tedavisine yönlendiriyor.

Yorum Yaz

− 8 = 2