Arı Sütü Nedir, Ne İşe Yarar? Arı Sütü Nasıl Kullanılır

Merhaba sevgili izleyiciler baştan sonra sağlık yepyeni sağlık haberleri ile bugün de yine karşınızda bizler kovandan sadece bal çıktığını düşünüyorduk ama arıların yaptığı süt sayesinde kendi bebeklerinin besledikleri birde arası çıkıyor.

Arı sütü aslında doğal bir arı ürünü ama arıların kendi yavrularını beslemek için vücutlarından salgıladıkları bir süt bir nevi anne sütü gibi düşünün kovanda yavru arıları beslemek için işçi arılar kendi vücutlarından arı sütü salgılıyorlar. Bir ara doğduğunda ilk 3 gün arı sütüyle besleniyor.

Sonrasında bal ve polenle beslenmeye devam ediyor. Arı sütü doğadaki bütün gıdalardan bambaşka bir noktada duran doğal bir arı ürünü arılar. Arı sütüne sadece bebeklerini beslemek için üretmiyor. Sevgili izleyiciler kraliçe arıyı da tüm ömrü boyunca arı sütüyle besliyorlar.

Kovanda bir tane arayı işçi arılar yoğun arı sütüyle besliyorlar. Diğer arılarla aynı genetik özellikler de doğmuş olmasına rağmen o arı bütün hayatı boyunca sadece arı sütüyle beslendiği için diğer arılardan 2 kat daha fazla gelişiyor.

30 kat daha uzun yaşıyor ve her gün kovan a 2000 yumurta bırakıyor. O araya ne deniyor biliyor musunuz? Kraliçe arı dolayısıyla aslında arı sütü kraliçe arının besini olarak da tanımlanır. Diğer arılar sadece 45 gün yaşarken kraliçe arı 5 ila 7 yıl yaşayabiliyor ve bu fark sadece arı sütü ile beslenme farkından ileri geliyor arı sütünün vitamin, mineraller ve enzimler açısından çok zengin olduğu biliniyor.

Öyle değerli besin öğeleri içeriyor ki bunlar başka gıdalarda yok. Bunlardan bir tanesi royal aktin, rol aktin arı sütüne ait bir protein ve ismi de oradan geliyor. Çünkü ilk defa arı sütünde keşfedilmiş japon bir bilim adamı ilk defa arı sütünde bu proteine rastlamış ve arı sütünün birçok fonksiyonel ve sağlık üzerine geliştirici iyileştirici etkilerinden sorumlu bir protein olarak biliniyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, ülkemizde üretilen anadolu arı sütü, dünyadaki birçok ülkede üretilen arı sütünden daha kaliteli. Bu çalışmalarda gördük ki ülkemizde üretilen anadolu arı sütü diğer bütün ülkelerde üretilenler en başta da çin en büyük üretici ama onlar hep sahte yapıyorlar. Hep içerisine dışarıdan yabancı maddeler katıyorlar, çoğaltıyor.

Dolayısıyla saf ve doğal arı sütü olarak dünyaya da sunmuyorlar. Dolayısıyla onu elimine ediyorum ama diğer ülkelerde üretilen ler den biri daha yüksek oranda onu hydroxide kongresi tonha görüyoruz. Anadolu üstlerinde yaklaşık 2 nokta 83 ortalaması ki normalde 2 nin üstüne çok kaliteli kabul ediyorduk biliyorsunuz.

Dolayısıyla anadolu ara sütümüz, diğer ülkelerden de daha kaliteli ve yüksek oranda etken maddeler içerecek şekilde elde edebiliyoruz. Arı sütünde kaliteye endemik bitki çeşitliliği ve doğal arıcılık teknikleri ile doğru üretimi sağlanması da etkiliyor. Bakalım neye benziyor, aslında kıvamlı bir süt gibi.

Yani biraz daha sarımtırak bembeyaz değil tadı ve kokusu keskindir. Özellikle ekşimsi dir böyle çok yoğun asidik bir tadı vardır ve gördüğünüz gibi böyle jöle gibi biraz jeli yani royal jelly diye geçer. Bundan bu taze arı sütü normal de taze arı sütü kovan da üretildikten sonra soğuk zincirde saklanması lazım. Yoksa besin değeri azalır. Arı sütünün işlenmesine gerek kalmadan doğal olarak öz aile ile tüketilebiliyor.

ari sutu nedir 150x150 Arı Sütü Nedir, Ne İşe Yarar? Arı Sütü Nasıl KullanılırTaze arı sütünü yetişkinler günde bir çay kaşığı çocuklarda böyle yarım çeyrek çay kaşığı kadar tüketebilir ama daha kolay tüketimi ham bala karışmış ve propolis ile karışmış halleri hem raf ömrü korunur.

Hem içindeki besin öğeleri korunur hem de mesela propolisli ham ballı böyle doğru oranda karışım yapıldığında günde bir tatlı kaşığı çocuk içinde daha küçük bir çay kaşığı verebilirsiniz. Bu haliyle de tüketebiliyoruz. Dediğim gibi ham balı da karıştıra biliyoruz ya da taze arı sütü yoğurda karıştırabilirsiniz.

Hani kolay tüketmek için yada en sevdiğim yöntemlerden biri sabah aç karnına denizin altından bir çay kaşığı neden dil altından? Çünkü emilimi en yüksek olsun diye arı sütü besin değeri açısından oldukça yüksek. bir gıda arı sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Sevgili izleyiciler yetişkinlerde kısırlık tedavisinde kullanılırken, çocuklarda işte artırmada ama yine yetişkinlerde iştah kontrolünde kullanılabiliyor.

Sıvı ve kalitesini kadınlarda da yumurta sayısını ve kalitesini arttırarak doğurganlığı desteklediği gösterilmiş, zayıf, halsiz ve çok iştahsız çocuklarda iştahın toparlanması, çocuğun büyüme gelişmesinin sağlanması anlamında çok değerli yetişkinlerde yine sağlıklı bir yaşam için kan değerlerinizi dengede durması için özellikle kolesterol, kötü huylu kolesterolün düşürülmesinde yine tip 2 diyabette kan şekerinin dengelenmesinde destekleyici olarak çok değerli arı sütünün enerjiyi artırdığı da biliniyor.

Sporcu beslenmesinde sporcularla yapılan çalışmalarda arı sütünün düzenli kullanımının sporcu performansını arttırdığı, kandaki glikoz dan ve oksijenden hücrelerin yararlanma düzeyini arttırıyor. Arı sütü vücutta kolajen etkisi de yaratıyor. Sütün çok fazla bahsedilen bir özelliği de benim de en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi kollojen sentezi tetiklemesi.

Biliyorsunuz koleji’ni artık vücutta dışarıdan da alabiliyoruz ama dışarıdan aldığımız kolojen vücutta üretilen kadar edilmiyor. Bu da biliniyor. Dolayısıyla arı sütünün vücutta kolojen sentezini tetikleyerek vücudun kendi kolojen üretmesi sağlaması bizim için çok değerli.

Bu da genç ve zinde kalmayı sağlıyor. Biliyorsunuz kolojen cilt için, saç için işte kirpikler karşılar. Her şeyimiz için çok eklemleri miz her şey için çok gerekli. bir madde kemiklerimiz için. Dolayısıyla koleji bize kendimiz üretirsek genç ve zinde kalmanın formülü aslında arı sütünde. Tekrar görüşene dek kendinize iyi bakın, hoş çakalın.

Yorum Yaz

− 6 = 3