Aort Anevrizması Belirtileri, Nasıl Teşhis Edilir?

Anevrizma nedir?

Hem soru olarak kafamıza takılan noktalardan birisi hem de farklı şekilde karşımıza çıkan noktalardan birisi. Anevrizma damarın balon ulaşması damar anevrizması dediğimiz zaman damarın balon ulaşmasını kastediyoruz. Burada damar çapı her damarın yine o kişinin yaşına boyutuna uygun belli bir çapı vardır. Bu çapının yüzde 50 den fazla artması halinde bir balonlaşmadan anevrizmadan söz ediyoruz . Bu anevrizmalar yine bulunduğu yere göre değerlendiriyoruz. Sıklıkla bizim aort damarı dediğimiz damar bütün vücuda kan pompalamak için ve dallar vermek için kalpten çıktıktan sonra sol tarafa dönerek göğüs boşluğunu karın boşluğundan seyredip daha sonra bacak damarları şeklinde devam etmektedir.

Bu balonlaşma, değişik safhalarda değişik boyutlarda karşımıza çıkabilir. Yine bulunduğu yere göre bu bulunduğu damarın fonksiyon yaptığı beslediği yere göre çok farklı şikayetlerle karşımıza çıkabilmektedir. Bu damarlar da bu balonlaşmanın getirdiği en büyük risk balonlaşmanın belli bir boyutu aşmasından sonra patlaması delinmesi ve oradan kanamanın olması yine bulunduğu yere göre bu kanama çok ciddi hayatı tehdit edici boyutlara ulaşabilmek hastanın hastaneye ulaşmasını geciktirecek ulaşmasına engel olabilecek kadar hızlı seyredebilmekte bulunduğu yere göre onun içinde ve gerek diğer tanı araçları ile tetkiklerinin yapılması ailede varsa eğer risk faktörü fazla olduğu için hastanın tetkiklerinde muhakkak kontrollerini yaptırması ve bunun saptanması önemli.

aort anevrizmasi nasil teshis edilir 150x150 Aort Anevrizması Belirtileri, Nasıl Teşhis Edilir?

Tansiyon yüksekliği bizim için anevrizma bulunan hastalarda son derece önemli bir risk faktörüdür. Bunun kontrolü takibi son derece önemli. Bunun için tansiyon ilaçlarından bazılarının anevrizmanın gelişimin de engellediği aynı zamanda saptanmıştır bunun içinde hekiminiz doktorunuzu yönlendirip ona uygun tedavi verecektir. Zaten kan yağları, sigara içimi, alkol tüketimi bunların hepsine aynı şekilde değerlendirip ona göre bir tanı konulur. Bazı genetik hastalıklar vardır. Ailevi geçiş gösteren onlar saptandığı zaman hastalarda daha sıkı takipler söz konusu olabilir. Normal de biz hasta bize geldiği zaman diyelim ki karın ağrısı, sırt ağrısı var biz işte hastaya tetkik yaptırıyoruz. Ultrasonografi tetkiki ile diyelim orada damar da genişleme saptadık.

Yine hastada bilgisayarlı anjiyografi, emar anjiyografi veya direk anjiyografi dediğimiz yöntemlerle oradaki damarın genişliği anevrizmanın boyutu hakkında fikirler edindik ve biz yine elimizdeki kılavuzları tecrübelerimizle o anevrizmanın yerine ve boyutuna göre ne zaman risk grubun da ne zaman buna girişim yapılması lazım ona karar veriyoruz ve o şekilde de bu anevrizmanın bir şekilde hastaya sıkıntı vermeden ortadan kaldırılması tedavisi yoluna gidiyoruz. Aort anevrizması dediğimiz balonlaşma damarın balon ulaşmasının dışında damarın üç tane katmanı vardır, üç katı vardır. Bu katmanlar arasında kanın girmesi ve damarı olduğu gibi uzunlamasına yırtması durumuna da biz direksiyon diyoruz.

Yani damarın yırtılması olarak adlandırıyoruz. Bu organizmaların beraber bulunabilir, avlanılması gelişmeden de bu yırtılma gerçekleşebilir bir şekilde daha çok çıkan aort kısmında hemen kalplerini ayrıldıktan sonra sıklıkla gördüğümüz bir tablodur ve hastaya son derece şiddetli sırtına bıçak saplanır gibi çok ciddi bir ağrı ve işte yine beyne giden damarları etkilediği zaman bayılmalar işte hastanın hafıza kayıpları kendinden geçmesi eğer aşağıya kadar yırtıldığı ise büyük damarları etkileyip bacak damarlarına kadar gidiyorsa bacaklarda atardamarların alınamaması, şiddetli ağrı gibi pek çok şikayete karşımıza çıkabilecek bir durumdur ve tedavisi çok acil yapılması gereken yani saatler veya en fazla 12 gün içinde planlanıp hastanın durumuna göre yapılması gereken durumlardır. Olur tutulması dediğim gibi analizmallarını farklı bir boyutu da aynı zamanda onlarla karşımıza çıkabilecek tablolarından birisidir.

Tedavilerin de biz işte hemen o yırtılan kısmın değiştirilmesi onarılması şeklinde yöntemler uyguluyoruz. Eğer kola giden damarın ayrılmasından sonra ise stand çok daha rahat uygulanabiliyorsa tercih edilebilir yöntemlerdendir. Yine aynı şekilde stent uygulayabiliyoruz. Kolay giden damardan öncesini de içeriyorsa o zaman belki damarlar arasında bağlantı köprüleme yapıp yine baypas yapıp o kısma da stent konulması gibi çok farklı yöntemler uygulanabilir. Direksiyonla karşılaştığımız zaman. Biz rahat etmeyiz. Bu işlemi de tedavisini yapana kadar ameliyatını yapana kadar hastanın rahat etmesine kadar takip edip sonuca ulaştırmak durumundayız.

Yorum Yaz

30 − = 21