Anjiyo Nedir Nasıl Yapılır Stent Dolaşım Sistemi

Anjiyo Nedir Nasıl Yapılır Stent Dolaşım Sistemi

Eko ve efor testi yaptık. Hastamız da damar darlığı ile ilgili bulgular elde ettik. O zaman damar darlığı ile ilgili elde ettiğimiz bulgular kuvvetli bir şüpheye eşlik eder ama kesin bir tanım değildir. Dolayısıyla bizim kesin tanı koyabilmek için altın standart anjiyografi, koroner anjiyografi yapabilmemiz lazım. Bunu da vücudun herhangi bir yerinden özellikle geleneksel kasıktan şimdiler de çok yaygın olan hastanın çok rahat ettiği koldan bir atar damara girerek oradan kalbe ulaşıp kalbin damarların görünür hâle getiriyoruz. Bu aslında bir tanı yöntemi ve kesin tanı yöntemidir. Bu işlemin adı koroner anjiyografidir.

Biz günlük pratiğinizle artık kasık yani büyük damar pek kullanmaktayız. Çünkü kasık kullandığınız alan hastanın hareket kısıtlılığına uzamakta, hastanede kalış süresi uzamakta aynı zamanda yapmış olduğumuz zamanla ilgili işlemle ilgili komplikasyon dediğimiz birtakım beklenmedik hadiseler artmaktadır. Koldan yaptığımız anjiyoda küçük bir damar kullanmaktayız.

anjiyo nedir nasil yapilir stent dolasim sistemi 150x150 Anjiyo Nedir Nasıl Yapılır Stent Dolaşım Sistemi

Hem onunla ilgili çıkabilecek hadiseler en küçük olmakta hem de hastanın mobilizasyonu yani işlemden sonra hemen harekete tam sağlanmakta. Hastanede kalış süresi de oldukça azalmaktadır. Tabi yalnız koldan radial diye geçen anjiyografi yapabilmek için hekimin de epey, tecrübeli ve bir eğitim köyünden eğitim sürecinden geçmiş olması lazım. Çünkü yapılan anjiyografi için kullanılan da var. Femoral yani klasik kazık yöntemine göre oldukça ince meşakkatli kolaylıkla kendini kaza ile sıkıntılar yaratabilir bir süreç olduğu için çok önemli bir tecrübeye sahip olmak gerekir. Koroner anjiyografi basit görünmekle birlikte atar damardan kalbe ulaşıp kalp damarı görüntüleyen bir sistem olduğu için aslında belirli riskleri vardır.

Tamamen masum değildir. Belki yüzdelik dilimleri olmamak kaydedilebilir iklimlerde binde bir binde 5 arasında ölüm riski vardır. Onun için bu konuda çok eğitimli olan girişimsel kardiyologlar tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü çoğu zaman koroner anjiyografi, bir tetkik aracı olarak kullanılmamaktadır. Çok büyük şüphe arz eden hastalarımıza anjiyografi ile birlikte eş zamanlı tedavi yöntemlerini uygulayanları bilmekteyiz. Tedavi yöntemleri derken balon stent tedavisi ne kastediyorum yani önemli bir darlık yani damarın lümeni yani iktidarına yüzde 70 ten fazla daraltan bir darlık var ise hastanın odalarını açmak lazım.

Çünkü böyle bir damar ileride hasta için bir kalp krizi tehdidi oluşturacaktır. Dolayısıyla anjiyografi de biz genelde yaptığımız rutin pratikte yaptığımız çok büyük bir şüphe ile kalp damar hastalığı olduğuna kâni olduğumuz hastalarda genelde sadece anjiyografi değil Ptcastent dediğimiz balon stent tedavisi uygulayabilecek şekilde hazırlanılır ve hastalarımızın tüm işlemlerini hastaya en az zarar veren onu en kısa zamanda hastaneden taburcu edilen yöntemle yapmaya çalışırız. Bu konudaki tecrübelerimiz de koldan yani radyal yolla yapılan anjiyografi ve stent işlemleri oldukça fazladır.

Yorum Yaz

57 − = 47