Alerjik Hastalıkların Tedavisi Nasıldır?

Alerjik hastalıkların tedavisinde ilk basamak ve en önemlisi o alerjenlerden kaçınmak korunmaktır. Örneğin ev tozu akarı alerjisi olan kişinin evde özellikle yatak odasında dikkat etmesi gereken şeyler vardır. Bunlar insan deri döküntüsü ile beslenen gözle görünmeyen canlılar olup insan döküntüsü beslendikleri için yatakta çok fazla ve günün 8 saatini yatakta geçtiği için yatağınızın hijyeni yatak odanızın hijyeni çok önemli.

Örneğin nevresim takımları haftada bir mutlaka değiştirmeli ve en az 55-60 derecede yıkanmalı. Yatak odasında halı bulundurulmamalı açıkta kitaplar çok toz biriktirmekte açıkta kitaplık olmamalı. Türlü ayıcıklar, oyun oyuncaklar, kadife, örtü, perde, hani tüylü halı yatak odasında mümkün olduğunca onlar uzaklaştırılmalıdır ve haftalık temizliğe hijyene dikkat edilmesi gerekmekte. Yine küf mantarları mantar sporları önemli bir alerjen, onlarda özellikle sıcak ve nemli ortamlarda sık yerleşmekte, o yüzden nemi azaltmamız gerekiyor ıslak zeminler, banyo, mutfak, sık sık camı kapısı havalandırıp kurutmak gerekiyor.

Her şey banyoda ya da duvarlarda nem görülmüşse bir an önce onların temizlenip yok edilmesi ve odanın kurutulması gerekmekte. Yine dış ortamda karşılaştığımız polenler için onlar özellikle sabah on öğleden sonra 4 arası çok yoğun oluyor. O saatlerde mümkün olduğunca o alerjik kişinin dışarıda bulunmaması eve girer girmez duşa girmesi ve üstündekileri hemen kapıda çıkarıp ev kıyafetinin farklı olması evde işyerinde, arabada nerede olursa çok fazla cam kapı açılmaması, özellikle klimalı ortamları tercih etmesi daha uygun ve piknik alanları yeşilliklerden de uzak durması gerekiyor. Eğer besin alerjisi ise öncelikle o besini yemekten başka çaresi yok ama bu tabii ömür boyu kalıcı olacak diye bir şey yok.

Kişinin bünyesine göre zamanla besin alerjileri kaybolabiliyor ama bu süre tamamen kişinin kendi vücuduna bağlı. O nedenle belli aralıklarla yemeyip unutturduktan sonra tekrar deneyerek geçip geçmediğini kontrol edebiliyoruz. Hastanın ilaç alerjisi ise bu özellikle erişkin yaşta ciddi bir sorunumuz. Kişi eğer o ilacı mutlaka kullanması gerekiyorsa ilaç desen istasyonu dediğimiz bir yöntemle o ilacı belli aralıklarla çok düşük dozlarda belli aralıklarla artırarak yavaş yavaş vücudu alıştırıp duyarsızlaştırma yöntemi ile o ilacı kullanır hale getirebiliyoruz ama alternatifi varsa o ilacın atıyorum herhangi bir ağrı kesiciye alerji gelişti. Başka gruptan bir ağrı kesici hasta kullanabilir diye düşünüyoruz ve o kullanabilir olduğu ilacı öncelikle biz alerji uzmanlarının gözetiminde hastane ortamında acil müdahale şartlarında hastaya belli dozlarda vererek yavaş yavaş içirerek onu tolere edip etmediğine göre tespit ediyoruz.

alerjik hastaliklarin tedavisi nasildir 150x150 Alerjik Hastalıkların Tedavisi Nasıldır? Tolere edebiliyorsa bundan sonra herkes gerektiği zaman onu antibiyotik için yine her hangi ilacı alerjisi varsa onun için bu şekilde kullanabileceği bir ilacı belirliyoruz. Mesleki alerjenlerde tabii henüz çok fazla aşı tedavisi onlarla ilgili maalesef yok. Sadece belki lateks alerjisi için henüz denenmekte. Ama o alerji tespit edip uzaklaşması ve semptomlarına yönelik ilaç tedavisi ile de onları kontrol altına alabiliyoruz. Arı alerjilerin tedavisi oldukça yüz güldürücü aşı tedavisi uyguluyoruz. Onlarda da aşı tedavisi alerjisi olan kişinin o alerji belli aralıklarla belli dozlarda artırarak vererek vücudun artık onu tepki vermemesini sağladığımız bir yöntem, bunu özellikle arı alerjilerine yüzde 95 kadar başarı elde edebiliyoruz ki arı alerjisi gerçekten çok riskli ölüme bile yol açabilen bir alerjik hastalık aşı tedavisi dediğim gibi oldukça etkili.

Alerjiler de onun dışında ev tozu akarları ile polenlerle yine gerekirse hayvan türleriyle aşı tedavisini kullanabiliriz. Aşı tedavisiyle hastaların tedavi edebilir, kür sağlayabilir hale getirebiliyoruz. Alerjik hastalıklar için bahsettiğimiz aşı tedavisi mutlaka uzman kişiler tarafından alerji uzmanlarınca hastane ortamında acil müdahale yapılabilecek ortamlarda yapılması gereken bir tedavi yöntemi.

Çünkü vücuda kişinin alerjisi olduğu maddeler veriliyor ve bu maddeleri verirken kişide alerjik reaksiyon gelişme riski var hatta.
Alerjik şoka kadar ilerleyebilecek reaksiyon olma riski var. O nedenle çok dikkatli bir şekilde uzman kişilerce ve acil müdahale koşulları altında mutlaka yapılması gereken bir tedavi yöntemi, yine tanı da bahsettiğim karşılaştırma alerjenle karşılaştırma yöntemleri de oldukça riskli yöntemler olup uzman kişilerin yapması gereken acil müdahale gözetiminde yapılması gereken tedavi yöntemleri bunların da çok dikkatli olması gerekmektedir.

Gerçekten yapıldığı zaman oldukça etkili kür sağladığımız bir tedavi yöntemi ama mutlaka deneyimli kişilerin yapması gerekiyor.

Yorum Yaz

− 2 = 1