Akciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Akciğer kanseri bizlerin sıkça gördüğü ve giderek daha sık görüldüğü bir hastalık yüzde 90 85 ila 90 sigara ile ilintili bir hastalık yüzde 15 lik, bir grup var ki hayatımda hiç sigara içmedim, herhalde bir tür akciğer kanseri geliştiren bir grup akciğer kanserinde kabaca 2 grup var detaylarına girmeyeceğim. Biri küçük hücreli akciğer kanseri, öbürü küçük hücreli olmayan. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri, küçük hücreli dışı akciğer kanserin de erken evrede yakalanırsa metastaz olmadan ameliyatla ya da neocon kereler dediğimiz kemal radyoterapi sonrasında ameliyatla kanserden tamamen kurtulmak ve defteri kapatmak mümkün ama sürekli takip altında kalmak koşuluyla, küçük hücreli akciğer kanserinde ise tablo farklı.

Orada yayılım çok hızlı oluyor ve ameliyat edilemiyor. Edilen bir tür değil, çünkü tanı konulduğun da kanda mikrop metastazları olduğu kanıtlanmış bir kanser türü hızlı seyrediyor. Genellikle kemik, karaciğer, böbrek, üstü bezi, beyin metastazları yapıyor. Kemoterapiyle bugün çok ileri düzeyde tedavi mümkün. Mümkün yine de her iki kanser türünde de son zamanlarda kemoterapi radyoterapi dışında immünoterapi aşı tedavisi gündemde. Yapılıyor ve tabii küba’daki aşı tedavisinin bilimsel bir desteği yok ama yaptıran çok Amerika’da çıkmış olan bir bilimsel yayınları dayanan aşı tedavileri var, onlar yapılıyor. Ayrıca kişiye özel tedaviler mümkün.
akciger kanseri nasil teshis edilir 150x150 Akciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Onlar dizayn ediliyor. Akciğer kanserinin belirtileri neler? Geçmeyen öksürük kanlı balgam, kilo kaybı, sırt ağrısı. Bunlar devam ediyor ve sigara içen bir hasta ise mutlaka, mutlaka öncelikle bir hekime görünmesi lazım. Erken tanı çok önemli olduğundan bu şikayetleri bekletmemek, uzatmamak gerekli. Hekim olarak bizlerin yaptığı öncelikle bir akciğer grafisi istemek daha sonrasında bir ileri görüntüleme tomografi ile detaylandırmak pet dediğimizi evlelendirmek için kullandığımız nükleer madde çekilerek tümöral bölgelerin parlaklığından hareketle nerelerde ne olduğunu gördüğümüz bir yöntem var ve onu yapmak ayrıca iyi beyin emarı da mutlaka ayrıca istiyoruz.

Eğer kanser lokal ve küçük hücreli dışı ise ameliyata veriyoruz. Yine göreceli olarak lokal lenf bezlerine yayılmış ve küçük hücreli dışı bir kanser ise yine 10 kok arkadaşlarınıza danışın. Onlarla birlikte konsey de tartışıp işte kemal radyoterapi sonrası ameliyat düşünülebilir ama dediğim gibi küçük hücreli akciğer kanserlerinde bu mümkün değil. Hücresel tanı önemli onu yapmak için de bir balgam sitoloji dediğimiz balgamın patolojik incelenmesi bakıyoruz. Orada hücre çıkıyor mu? Çoğunlukla hastalar balgam çıkarıyor.

O zaman aslının kitlesi tümörü ya ince iğne biyopsisi dediğimiz dışarıdan girilerek radyo girişimler de doktorun yaptığı inceleme de ofisinden örnek alınıp bunun patolojik incelenmesi ile tanı konulur ya da bronkoskopi yöntemlerle ki bugün girişimsel bronkoskopi ile roş içinden girerek lenf izinden, tümörden, bütün kendisinden biyopsi almak mümkün. Bronkoskopi yöntemlerle tanı konuluyor. Hücresel tanı konulduktan sonra da evlelenndirme yapıp tedaviye başlanır.

Akciğer kanserinde yine söylemek istediğim şey tabi ki sigara çok büyük olasılıkla sigara ile direkt ilintili bir kanser türü, bazen akciğer zarı kanseri dediğimiz bir mezotelyoma dediğimiz tabloları asbest ile ilişkili. Bizim ülkemizde, özellikle, orta anadolu’da ve Sivas ve Kapadokya’da bulunan topraktaki asbestin ötürü o bölgenin insanlarını da görülebilen ayrıca 80 öncesi izolasyon da çok kullanılan bir izolasyon maddesi olduğundan halen uzantılarını gördüğümüz çünkü 20 yıldan sonra çıkıyor.

Akciğer zarı kanseri de var o ayrı bir anti onu da tedavisi ameliyat ve kemoterapi oluyor. Bazı meslekler yine kanser geliştirme yine kimyasallardan ötürü daha yatkın bir de akciğerdeki kireçlenmiş eski tüberküloz izleri üzerinde akciğer kanseri gelişmeyi sever ve dolayısıyla hani bu tarz eski nodülleri olan hastaları mutlaka çok iyi takip etmek lazım. Çünkü en önemli faktör erken tanı.

Yorum Yaz

− 4 = 1