Ağır Kaldırmak, Spor Yapmak Düşüğe Yol Açar Mı ?

Hastalarımızın bize en çok sorduğu sorulardan birisi ağır kaldırmak veya işte eğilmek, spor yapmak bir düşük nedeni midir? Bu konuda çok sayıda bilimsel çalışma vardır ancak hiçbirisi tam manasıyla bilimsel olarak tam manasıyla bire bir ilişki tespit edememiştir. Yani şunu demek istiyorum, evde oturan herhangi bir işle iştigal etmeyen bir bayan sürekli yatan bir bayanla çalışan bir bayan arasında düşük riski açısından bir fark saptanmamıştır.

Ek olarak şu da önemlidir, bir öncekini düşük ile kaybetmiş, gebeliği düşükle kaybetmiş hasta, ikinci gebeliğinde mutlak yatak istirahati ile o gebeliğini tutabileceğini düşünür. Önüne geçebileceğini düşünmemelidir. Çünkü bu da kanıtı değildir. Ha bu şu değil dir, tabii ki aşırı hareket, aşırı yorgunluk, hızlı hareket travma dediğimiz bir yerden düşmek bir merdivenden düşmek ve hızla yere oturmak tabiki rahimimizi hareket ettiren durumlardır.

Rahim hareket ettiği durumda bebeğimiz de hareket etmekte. Bunlar birer düşük başlangıç nedeni olabilir. Bunun dışında spor yapmak zat yapılması zaten bizim gecelerimizi önerdiğimiz bir fiziksel aktivitedir. Ancak burada sporla kastımız daha az yorucu yürüyüş veya normal tempoda bir yüzme olmakta. Bunun dışında düşme tehlikesi olan sporları tabiki önermiyoruz. Hastalarımıza spor yapılabilir ama ağır olmamak kaydıyla hastamızı anne adayımızı aşırı derecede yormamak kaydıyla veya düşme tehlikesi olmamak kaydıyla.

Yorum Yaz

+ 61 = 66